• WALENTYNKI

          • Samorząd Uczniowski ogłasza, iż SKRZYNKA WALENTYNKOWA czeka już na Was obok sekretariatu!!!

            Do pudełka możecie wrzucać kartki, miłe wierszyki itp.

            Należy pamiętać, aby napisać imię i nazwisko oraz klasę odbiorcy.

            Skrzynka jest dostępna 12 lutego oraz 13 lutego, tylko do godziny 9.00!

            Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału!

          • ZMIANA W PRZYWOZACH W DNIU 07.02.2024 R

          • 6:45 --> Charubin cały (autobus wyjedzie z Turośli)

            6:45 -- > Nowa Ruda i Wanacja razem (autobus wyjedzie z Turośli)

            7:15 --> Krusza, Cieloszka 

            7:30 --> Cieciory (autobus wyjedzie z Turośli)

          • NIECODZIENNE LEKCJE HISTORII W I OKRESIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024


          • WRZESIEŃ 2023 R.

               W dniach 27 – 28 września 2023 r. uczniowie klas 6 – 8 mieli okazję wysłuchać niezwykle wartościowych wykładów wygłoszonych w formie on-line przez pana Roberta Radzika – badacza antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, autora monumentalnych albumów:  „Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna” (dotyczącym Okręgu Białostockiego NZW) oraz „Walczyć jak nasi przodkowie” (historia Okręgu Północne Mazowsze NZW) . Pan Robert Radzik przybliżył naszym uczniom sylwetki wielkich polskich bohaterów XX wieku – m.in. Władysława Raginisa, Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Fieldorfa „Nila”, Ireny Iłłakowicz, czy związanego z naszym regionem Hieronima Rogińskiego „Roga”. Zajęcia odbyły się we współpracy z Kwartalnikiem „Wyklęci”.

            LISTOPAD 2023 R.

                 6 listopada 2023 r. w naszej szkole miały miejsce kolejne niecodzienne lekcje historii. Poprowadziła je pani Magdalena Dzienis – Todorczuk – główna specjalistka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku . W zajęciach „Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. i walka o kształt granic Rzeczypospolitej”  uczestniczyli uczniowie klasy 8a, 5a oraz 7a. Po wysłuchaniu wykładu, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna, uczniowie przystąpili do układania puzzli edukacyjnych wydanych przez IPN – „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 – 1924”.  Ułożona w ten sposób mapa posłużyła do dalszej analizy zagadnień związanych z kształtowaniem granic II Rzeczpospolitej. Podsumowanie omawianych  wydarzeń stanowiła kolejna gra edukacyjna – „Twórcy niepodległości”.  Uczniowie w formie zabawy poznali najważniejsze zagadnienia oraz postacie związane z odzyskaniem niepodległości i tworzeniem się granic II Rzeczypospolitej.

                 Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do projektu „BohaterON - włącz historię!”. Stanowi on ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.  W listopadzie 2023 r. na lekcjach historii uczniowie klas 7 – 8 mieli okazję zapoznać się z materiałem filmowym poświęconym powstaniu warszawskiemu „Co za historia. Powstanie warszawskie”. Zadaniem uczniów było zapamiętanie jak największej ilości faktów i interpretacji, o jakich była mowa w filmie. W dalszej części lekcji uczniowie tworzyli infografiki, poświęcone zagadnieniom związanym z powstaniem (m.in.  „Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania”, czy „Spór o powstanie warszawskie”).  Uczniowie przygotowywali również życzenia i podziękowania dla Powstańców, które zostały opublikowane na stronie organizatora akcji w formie wpisu „Dumni z Powstańców. Pokaż, że pamiętasz”.

             Udział naszych uczniów w tych wyjątkowych lekcjach historii przyczynił się do podniesienia ich świadomości historycznej oraz wzbogacenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski.

            Alicja Pieloszczyk

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 

            W roku 2024 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy pod hasłem „Bezpieczny Internet dla wszystkich”.

            Hasło to ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom sieci, bez względu na ich wiek, pochodzenie czy miejsce zamieszkania. Należy dążyć do tego, aby każdy mógł korzystać
            z Internetu bez obaw o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

            W dniach 19-23.02.2023r. na lekcjach informatyki, uczniowie będą utrwalać i poszerzać wiedzę związaną
            z bezpiecznym korzystaniem z Internetu:

            - klasy I - III projekt opracowany przez CYBER ACADEMIĘ

            - klasy IV - VIII -projekt "Bądź z innej bajki"

            Alicja Cicha -  nauczyciell informatyki