Za to, że nie zdradzili
Za to, że nie stchórzyli
Za to, że wierni byli aż po kres
Za to wytrwanie w męce
Dostali śmierć w podzięce
I … cicho sza
Nie próbuj ronić łez...
Barbara Lipińska-Postawa „ Łączka”
„1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezesa WiN, ppłk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” i „Ludwik” oraz jego najbliższych współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. W szeregach antykomunistycznego podziemia walczył również rtm. Witold Pilecki (...).
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” są świadectwem uznania przez państwo polskie zasług organizacji i osób, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski. To wyraz hołdu oddawanego poległym, pomordowanym, więzionym i prześladowanym członkom organizacji „Wolność i Niezawisłość”.
„Żołnierze wyklęci”, znani również jako „żołnierze niezłomni”, walczyli przeciwko postępującej sowietyzacji Polski. Byli z tego powodu prześladowani przez podporządkowane władzom na Kremlu służby bezpieczeństwa, skazywani na kary śmierci i wieloletnie więzienie, torturowani. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej z rąk komunistycznych oprawców zginęło ponad 20 tys. osób, ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego sądy wojskowe skazały na kary śmierci.
Cześć i chwała Bohaterom!”.
Źródło: https://www.gov.pl/web/polonia/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych
A.P.