PROJEKTY - KLASA 8
Wymagania – praca klasowa z genetyki
- Cechy dziedziczne i niedziedziczne.
- Różnica między mitozą i mejozą.
- Budowa DNA (nukleotyd, podwójna helisa, komplementarność zasad, zasada azotowa, reszta kwasu fosforowego, deoksyryboza).
- Pojęcia: allel, allel recesywny i dominujący, homozygota dominująca i recesywna, heterozygota, kariotyp, fenotyp, komórki diploidalne i haploidalne, komórki somatyczne, chromosomy homologiczne, chromosomy autosomalne i płci, mutacja.
- Rozwiązywanie krzyżówek genetycznych – dziedziczenie płci, dziedziczenie cech sprzężonych z płcią, dziedziczenie grup krwi, określanie prawdopodobieństwa wystąpienia określonej cechy.
- Allele warunkujące powstawanie grup krwi.
***
Moi Drodzy Ósmoklasiści!
Obecnie omawiamy zagadnienia związane z genetyką. Zdaję sobie sprawę, że niekoniecznie jest to dla Was łatwe, dlatego proponuję wzięcie udział w projekcie. Mam dwie propozycje.
Zestaw podstawowy jest obowiązkowy i polega na wykonaniu modelu DNA. Oceniania będzie dokładność i umiejętność opisania wykonanego modelu. Poniżej zamieszczam instrukcje wykonania.
Zasady są proste: aby uzyskać ocenę bardzo dobrą za projekt należy wykonać model i omówić go na lekcji. Jeśli ktoś chciałby pokusić się o ocenę celującą proponuję wykonać projekt z dowolnie wybranych innych dostępnych w domu materiałów (w wersji przestrzennej, np. koralików, plasteliny itd.) oraz dodatkowo przeprowadzić prosty eksperyment z wydobyciem DNA z cebuli. Wykonane zadania należy zaprezentować na zajęciach i wykazać się znajomością budowy kwasu deoksyrybonukleinowego.
Życzę powodzenia i czekam na Wasze projekty.
DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy, to związek o bardzo skomplikowanej strukturze chemicznej. Aby lepiej móc zrozumieć budowę przestrzenną cząsteczki DNA, proponuję Wam zbudować model papierowy tego związku chemicznego. W sieci dostępne są gotowe modele, które należy wydrukować, wyciąć i odpowiednio posklejać. Mile widziane będą modele kolorowe. Sprawę składania ułatwi wydrukowanie szablonu na usztywnionej kartce (np. z bloku technicznego).
ZADANIE OBOWIĄZKOWE
Model 1 pochodzi ze strony – http://www.yourgenome.org Strona jest angielskojęzyczna, ale warto na nią wejść, ponieważ autor prezentuje podczas kilkuminutowego filmiku, w jaki sposób złożyć model. Poniżej zamieszczam wzór modelu w dwóch wersjach – kolorowa oraz biała, do samodzielnego pokolorowania; a także instrukcje w języku angielskim ubogaconą o czytelne rysunki. Ten model jest dosyć łatwy w wykonaniu.
DNA model 1 – biały, instrukcja uzupełnianie
DNA model 1 – kolorowy, instrukcja składanie
Model 2 pochodzi z polskiej strony http://www.biocen.edu.pl Poniżej szablon modelu wraz z polskojęzyczną instrukcją.
Modele 3, 4, 5 i 6 pochodzą ze strony w jakimś azjatyckim języku (nie mam pojęcia, jaki to język) – http://www.k4.dion.ne.jp/~soilshop/paperclft.html
Szukając na tej stronie, znalazłam bardzo ciekawe szablony modeli cząsteczek DNA. Są dołączone do nich obrazkowe instrukcje, wyjaśniające w jaki sposób wycinać i składać modele. Dodaję również linki do stron przedstawiających dokumentację zdjęciową z wykonywania modeli.
DNA model 3 – instrukcja obrazkowa
DNA model 3 – strona ze zdjęciami
DNA model 4 – instrukcja obrazkowa
DNA model 5 – instrukcja obrazkowa
DNA model 5 – strona ze zdjęciami
DNA model 6 – strona ze zdjęciami
ZADANIE DODATKOWE
Wydobywanie DNA z cebuli – poniżej zamieszczam link do filmiku, który pomoże Wam krok po kroku przeprowadzić doświadczenie.
https://www.youtube.com/watch?v=GOj1GDxvkVc
ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY:)