Bez Kaplicy
ks. Jan Twardowski
jest taka Matka Boska
co nie ma kaplicy
na jednym miejscu pozostać nie umie
przeszła przez Katyń
chodzi po rozpaczy
spotyka niewierzących
nie płacze
rozumie
13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące zamordowanych polskich obywateli - jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści. Mordu dokonano na mocy decyzji Józefa Stalina zawartej w tajnej uchwale z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”).
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.
Zgodnie z uchwałą Sejmu RP Zbrodnia Katyńska ma znamiona ludobójstwa i jest kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi i zbrodnia komunistyczna.
Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych. 11 marca 2005 roku Najwyższa Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej jednak oficjalnie oznajmiła, że nie ma podstaw do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa.
Z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej związana jest kolejna tragedia, która dotknęła nasz naród. 10 kwietnia 2010 r. o 8.46 czasu polskiego doszło do bezprecedensowej w naszej historii, tragicznej katastrofy lotniczej. Niedaleko celu lotu - lotniska Smoleńsk Siewiernyj - rozbił się samolot Tu-154M, należący do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Samolot wiózł polską delegację, by uczcić pamięć polskich ofiar mordu katyńskiego. W katastrofie zginęło 96 osób na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią.
Katastrofa nie miała sobie równych w naszej historii i w historii światowego lotnictwa. Jej skutki były wyjątkowo tragiczne dla Polski i Polaków - nigdy w czasach pokoju w jednej chwili nie straciło życia tyle osób tak bardzo zasłużonych dla wspólnoty narodowej.
Alicja Pieloszczyk - nauczycielka historii
źródła:
https://nck.pl/
https://muzhp.pl/
https://archiwum.ipn.gov.pl/pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_katy%C5%84ska