PROJEKTY - KLASA 8

Moi Drodzy Ósmoklasiści!

Obecnie omawiamy zagadnienia związane z genetyką. Zdaję sobie sprawę, że niekoniecznie jest to dla Was łatwe, dlatego proponuję wzięcie udział w projekcie. Mam dwie propozycje.

Zestaw podstawowy jest obowiązkowy i polega na wykonaniu modelu DNA. Oceniania będzie dokładność i umiejętność opisania wykonanego modelu. Czas na wykonanie to dwa tygodnie. Poniżej zamieszczam instrukcje wykonania.

Zasady są proste: aby uzyskać ocenę bardzo dobrą za projekt należy wykonać model i omówić go na lekcji. Jeśli ktoś chciałby pokusić się o ocenę celującą proponuję wykonać projekt z dowolnie wybranych innych dostępnych w domu materiałów (w wersji przestrzennej, np. koralików, plasteliny itd.) oraz dodatkowo przeprowadzić prosty eksperyment z wydobyciem DNA z cebuli. Wykonane zadania należy zaprezentować na zajęciach i wykazać się znajomością budowy kwasu deoksyrybonukleinowego.

Życzę powodzenia i czekam na Wasze projekty do 10 (8a) lub 12 (8b) października.

DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy, to związek o bardzo skomplikowanej strukturze chemicznej. Aby lepiej móc zrozumieć budowę przestrzenną cząsteczki DNA, proponuję Wam zbudować model papierowy tego związku chemicznego. W sieci dostępne są gotowe modele, które należy wydrukować, wyciąć i odpowiednio posklejać. Mile widziane będą modele kolorowe. Sprawę składania ułatwi wydrukowanie szablonu na usztywnionej kartce (np. z bloku technicznego).

ZADANIE OBOWIĄZKOWE

Model 1 pochodzi ze strony – http://www.yourgenome.org Strona jest angielskojęzyczna, ale warto na nią wejść, ponieważ autor prezentuje podczas kilkuminutowego filmiku, w jaki sposób złożyć model.  Poniżej zamieszczam wzór modelu w dwóch wersjach – kolorowa oraz biała, do samodzielnego pokolorowania; a także instrukcje w języku angielskim ubogaconą o czytelne rysunki. Ten model jest dosyć łatwy w wykonaniu.

DNA model 1 – biały

DNA model 1 – kolorowy

DNA model 1 – biały, instrukcja uzupełnianie

DNA model 1 – kolorowy, instrukcja składanie

Model 2 pochodzi z polskiej strony http://www.biocen.edu.pl  Poniżej szablon modelu wraz z polskojęzyczną instrukcją.

DNA model 2

Modele 3, 4, 5 i 6 pochodzą ze strony w jakimś azjatyckim języku (nie mam pojęcia, jaki to język) – http://www.k4.dion.ne.jp/~soilshop/paperclft.html

Szukając na tej stronie, znalazłam bardzo ciekawe szablony modeli cząsteczek DNA. Są dołączone do nich obrazkowe instrukcje, wyjaśniające w jaki sposób wycinać i składać modele. Dodaję również linki do stron przedstawiających dokumentację zdjęciową z wykonywania modeli.

DNA model 3

DNA model 3 – instrukcja obrazkowa

DNA model 3 – strona ze zdjęciami

DNA model 4

DNA model 4 – instrukcja obrazkowa

DNA model 5

DNA model 5 – instrukcja obrazkowa

DNA model 5 – strona ze zdjęciami

DNA model 6 czarnobiały

DNA model 6 kolorowy

DNA model 6 – instrukcja

DNA model 6 – strona ze zdjęciami

 

ZADANIE DODATKOWE

Wydobywanie DNA z cebuli – poniżej zamieszczam link do  filmiku, który pomoże Wam krok po kroku przeprowadzić doświadczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=GOj1GDxvkVc

ZADANIE DODATKOWE NR 2

Wybierzcie jedną z możliwości wykonania gier na lekcje powtórzeniowe z genetyki. Poniżej moje propozycje, tzn. linki do wygenerowania gotowych szablonów.

 

GRA NR 1 – DOBBLE

Graliście kiedyś w tę grę? Odsyłam Was do kilkuminutowego filmiku, na którym zaprezentowane jest krok po kroku, jak wykonać karty do tej gry. Będzie ciekawie, jeśli na jednej karcie znajdą się np. ilustracje, a na drugiej jej słowny odpowiednik.

Instrukcja – jak zrobić dobble:

https://www.youtube.com/watch?v=dQ4aCDzUs9U

GRA NR 2 - TRIMINO

Kolejna propozycja to trimino. Poniżej generator, który umożliwi Wam skonstruowanie gotowego modelu. Należy go jedynie wydrukować na usztywnionej kartce i wyciąć. Wcześniej musicie przemyśleć, jakie hasła należy ze sobą połączyć, żeby wpisać je w odpowiednim miejscu generatora.

Trimino to wariacja na temat układanki domino. Tym razem układamy trójkąty - każdy z boków musi pasować do boku innego trójkąta. Ponieważ generator jest po niemiecku, spróbuję przybliżyć jego działanie. Mozna to podejrzeć TUTAJ.

http://paul-matthies.de/Schule/Trimino.php?style=1&font1=sans&font2=sans&color1=000000&color2=980000

 Korzystając z tej strony, możecie wygenerować gotowe karty do wydrukowania.

Musicie jednak najpierw przygotować pojęcia, które będzie należało ze sobą połączyć.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY:)