- HISTORIA
- Alicja Pieloszczyk
- KLASA 4 - MATERIAŁY DLA UCZNIÓW
- KLASA 5 - MATERIAŁY DLA UCZNIÓW
- KLASA 6 - MATERIAŁY DLA UCZNIÓW
- KLASA 7 - MATERIAŁY DLA UCZNIÓW
- KLASA 8 - MATERIAŁY DLA UCZNIÓW
- Ocenianie oraz wymagania edukacyjne
- Konkursy historyczne
- Album fotograficzny
- Prezentacje multimedialne
- Blog - projekt Webquest
- Historia Polski w piosence
- 1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY
- 2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
- ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
- KONKURS - ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
- PROJEKTY
- MOJE MATERIAŁY, FILMY
- ARCHIWUM (KLASA 4)
- ARCHIWUM (KLASY 8)
- ARCHIWUM (KLASA 5)
1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY
Święto 1 Maja ma swoją długą historię. Dzień ten został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Wybór tej daty miał związek z wydarzeniami roku 1886, kiedy to odbył się strajk robotników w Chicago, brutalnie stłumiony przez policję.
Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Francja to kraje, które jako pierwsze celebrowały Święto Pracy. Pierwszomajowe demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych w tych państwach. Z czasem, w wielu krajach, nielegalne początkowo demonstracje zostały oficjalnie uznane.
W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Szczególne nasilenie obchodów Święta Pracy miały miejsce podczas rewolucji 1905 - 1907 r. oraz 1917 – 1919 r. W Polsce Święto Pracy kojarzone jest przede wszystkim z minionym ustrojem. Weszło ono do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale szczególnie celebrowane było właśnie w okresie PRL. W końcu świętem państwowym dzień 1 maja jest od roku 1950 r. Jest jednocześnie dniem wolnym od pracy.
Warto wspomnieć, iż alternatywą dla Święta Pracy jest w dniu 1 maja wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika (od 1955 r.). W tym dniu Kościół katolicki zwraca uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
źródła:
- dzieje.pl
- ipn.gov.pl
- pl.wikipedia.org