Oddziały

Godziny pracy biblioteki Czytelnictwo w roku szkolnym 2020/2021 WYDARZENIA KONKURSY FOTORELACJE Pasowanie na czytelnika Nowości w Bibliotece Szkolnej Dla Rodziców Adaptacje filmowe książek Akcja czytelnicza "Uwolnij książkę" Logo Biblioteki Szkolnej Prezentacje multimedialne Wyniki badania tempa czytania Program "Minuty czytania" ARCHIWUM                                               

WYDARZENIA

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

 

NARODOWE CZYTANIE
„BALLADYNA”
JULIUSZA SŁOWACKIEGO

 

      5 września 2020 roku odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania klasyki literatury polskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Akcja „Narodowe Czytanie” jest polską akcją społeczną promującą znajomość literatury narodowej, która odbywa się od 2012 r.  Fragmenty dzieł odczytywane są publicznie zarówno w dużych miastach, jak również  w niewielkich miejscowościach.  W tegorocznej edycji Narodowego Czytania sięgnięto do wybitnego dzieła polskiego romantyzmu – „Balladyny” Juliusza Słowackiego, dramatu, który powstał na emigracji w 1834 roku, a wydany został pięć lat później w Paryżu. Dramat łączy realizm i fantastykę, a autor koncentruje się na analizie postaw i czynów bohaterów, prowadząc czytelnika śladami losów dwóch sióstr Balladyny i Aliny.
„Balladynę” czytano w ponad 3200 miejscach. Na mapie Narodowego Czytania  w tym roku nie zabrakło
i naszych bibliotek. Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego
w Turośli we współpracy z Biblioteką Gminną w Turośli zorganizowała tegoroczną akcję Narodowego Czytania. Czytania podjęli się: Proboszcz Parafii Turośl- ks. Krzysztof Karwowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośl-  Pan Andrzej Męczkowski, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli- Pani Alicja Pieloszczyk, nauczyciel biblioteki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli- Pani Agnieszka Pieńkowska.

Kolejnym punktem naszego spotkania był wykład polonisty Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli-  Pana Kamila Obryckiego, który przybliżył postać Juliusza Słowackiego. Opowiedział wiele ciekawostek na temat naszego wieszcza narodowego. Spotkanie zakończyła Pani Alicja Serowik, znana jako wokalistka jazzowa- korzeniami wywodząca się z naszej Turośli,  która przeczytała kilka utworów Juliusza Słowackiego. Tego samego dnia uczniowie klas ósmych wzięli udział
w konkursie, zorganizowanym w formie Quiziz – który był zwieńczeniem projektu,
a jednocześnie sprawdzał wiedzę znajomości lektury.

 

 

 

 
 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Spotkanie autorskie z Panem Robertem Gondkiem

         6 listopada 2019r. Gminna Biblioteka Publiczna w Turośli we współpracy z naszą szkolną biblioteką zorganizowała spotkanie autorskie z Panem Robertem Gondkiem – podróżnikiem, fotografem, autorem książek, a przede wszystkim  miłośnikiem Afryki. Pan Robert realizuje  projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskich kraju. Odwiedził  już 20 (z 55)  państw  afrykańskich. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent, podczas których robi wiele niezwykłych fotografii.

Przy pięknej afrykańskiej muzyce autor opowiadał o afrykańskich krajach, górach i ich różnorodności. Na przygotowanej prezentacji multimedialnej  uczestnicy podziwiali przyrodnicze bogactwo Czarnego Lądu- zwierzęta żyjące w Afryce, niezwykłą roślinność oraz zamieszkujących tam ludzi i ich zwyczaje.

Całość spotkania wzbogaciło stoisko, na którym można było nabyć książkę autorstwa naszego gościa- album fotograficzny poświęcony Afryce, zdjęcia oraz widokówki z osobistą dedykacją.

Dla uczniów klas VII i VIII była to wspaniała lekcja, podczas której przenieśli się, do jakże odległej i różnej cywilizacyjnie Afryki. To spotkanie utwierdziło uczniów w tym, że warto mieć w swoim życiu pasje, które mogą być związane z podróżowaniem.

        Panu Robertowi dziękujemy i życzymy wielu niesamowitych przygód podczas kolejnych wypraw.

 

                                               

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

6 listopada 2017 roku Biblioteka Publiczna,  Biblioteka Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zorganizowała spotkanie autorskie z podróżnikami Joanną Grzymkowską – Podolak  i Jarosławem Podolak, w którym uczestniczyło 54 uczniów. Spotkanie pt. „ Zakochani w świecie”  miało na celu zainteresowanie młodzieży podróżami. Opowieści podróżników uatrakcyjniał pokaz zdjęć i filmów wyświetlanych podczas spotkania. Dzięki książkom o tematyce podróżniczej mamy możliwość przenieść się w miejsca, które możemy tylko wskazać na mapie. Takie spotkania       i książki mogą być dla młodzieży bodźcem do działania, tak aby „ nabrać wiatru w żagle” i samemu zacząć zwiedzać najdalsze zakątki świata.

    14 stycznia 2016 r. na godzinie do dyspozycji wychowawcy uczniowie poszczególnych klas zastanawiali się wspólnie, co ich motywuje do czytania. 

Oto pomysły uczniów z klasy II a i  III b:

- ciekawe tytuły,

- rodzaj książki – komiksy,

- szata graficzna książki (kolorowe książki z ładnymi ilustracjami),

- czytanie z osobą dorosłą, nauczycielami, starszymi uczniami,

- obecność plakatów zachęcających do czytania,

- świadomość korzyści, jakie daje uczniom czytanie:

  ü  rozwijanie umiejętności czytania i pisania,

  ü  poszerzanie wiedzy o świecie,

  ü   możliwość otrzymania wyższej oceny.

 

    Uczniów starszych klas  (IV b, V a, VI a i VI b) motywują podobne czynniki:

- ciekawa książka, z przewagą ilustracji nad tekstem,

- kolorowe, ciekawe ilustracje z interesującą okładką,

- książki, w których zawarte są ciekawostki,

- oryginalny, zaskakujący styl pisania,

- książka popularnego, lubianego pisarza,

- rodzaj książki – literatura fantastyczna,

- obecność na korytarzach szkolnych plakatów – reklam książek,

- nowości książkowe,

- konkursy dotyczące książki,

- niektórych uczniów klasy VI b do czytania motywuje również … mama J.

     Uczniowie klasy V a uważają, iż świetną motywacją do czytania byłby również booksrossing, polegający na pozostawianiu w wybranym miejscu w szkole książki, którą zabierałby do przeczytania kolejny uczeń w szkole.

    Również tego samego dnia większość klas podjęła decyzję o uczestnictwie w programie "Minuty czytania", zaproponowanym przez Bibliotekę Szkolną. Podsumowanie akcji nastąpi wkrótce w zakładce "Wydarzenia".

 

----------------------------

 

 

OSTATECZNE WYNIKI AKCJI OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK​

            2 czerwca 2015 r. na stronie www.wyboryksiazek.pl. pojawiły się szczegółowe informacje na temat wyników Ogólnopolskich Wyborów Książek. Oto ogólne dane:

 
Ø       Głosowało 446 989 osób, w tym:
o        229 648 uczniów szkół podstawowych,
o        106 541 uczniów gimnazjów,
o        110 807 uczniów szkół ponadgimnazjalnych;
 
Ø        Wybory zorganizowało 2368 placówek:
o        1217 szkół podstawowych,
o        683 gimnazja,
o        447 szkół ponadgimnazjalnych,
o        21 bibliotek publicznych lub ich filii.
 

Ø       Średnia frekwencja wyniosła 67 %;

Ø       Wybory przeprowadzono w terminie: 7 stycznia – 31 marca 2015 r.

 

            Zainteresowanych odsyłamy na podaną stronę internetową, gdzie znajdują się listy najbardziej cenionych przez dzieci i młodzież w Polsce książek. Zdradzimy tylko, iż najpopularniejszą, według uczniów klas I - III, okazała się książka A. Lindgren "Dzieci z Bullerbyn", a według uczniów klas IV - VI - "Harry Potter", autorstwa J.K. Rowling.

 

                                               WYNIKI OGÓLNOPOLSKICH WYBORÓW KSIĄŻEK

            W Ogólnopolskich Wyborach Książek wzięło udział ponad 400 tys. uczniów z ponad 2 tys. szkół. Lista książek, na które oddawano głosy, liczy kilka tysięcy pozycji.

            Zgodnie z zapowiedzią, Organizator akcji rozlosował nagrody dla szkół – uczestników akcji. Pierwsza nagroda – 1000 zł na zakup wybranych książek, trafiła do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku.

Pełen wykaz wszystkich nagrodzonych szkół znajduje się na stronie www.wyboryksiazek.pl.

 

            Mimo, iż nasza szkoła nie znalazła się na liście zwycięzców, to udział w akcji przyniósł nam wiele satysfakcji i korzyści. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku będziemy mieli możliwość powtórzenia naszego sukcesu. 

 

Podsumowanie akcji Ogólnopolskie Wybory Książek przeprowadzonej

 przez Bibliotekę

 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi

im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli

 

            W dniu 18 marca 2015 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja Ogólnopolskie Wybory Książek. Jej ogólnopolskim organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Akcja miała na celu:

 

 • poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów,
 • dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów,
 • promocja czytelnictwa,
 • promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym i lokalnym,
 • kształtowanie postaw obywatelskich,
 • upowszechnienie zasad organizacji wyborów.

 

    Do głosowania przystąpili uczniowie klas II – VI. Na przygotowanych przez Bibliotekę kartach do głosowania uczniowie wskazywali trzy tytuły przeczytanych przez nich w ostatnim czasie interesujących książek. Wśród najpopularniejszych tytułów znalazły się:

 

Liczba wskazań

Tytuł

28

„Opowieści z Narnii”

23

„Hobbit”

14

„Akademia Pana Kleksa”

13

„Harry Potter”

12

„Kotka Brygidy”

10

„Tajemniczy Ogród”

9

„Dzieci z Bullerbyn

8

„Igrzyska śmierci”

8

„Scooby- Doo”

8

„Chłopcy z Placu Broni”

7

„Kubuś Puchatek”

7

„W pustyni i w puszczy”

6

„Kopciuszek”

5

„Królewna Śnieżka”

5

„Przygody Robinsona Crusoe”

5

„Puc, Bursztyn i goście”

5

„Koszmarny Karolek”

5

„Spider – Man”

 

            Jest to lista książek, które okazały się najpopularniejsze.       

           

            Przeprowadzone wybory wskazały, iż uczniowie naszej szkoły najchętniej czytają szkolne lektury (bądź ich kolejne tomy) i są one przez nich wysoko oceniane. Oczywiście pojawiają się również inne tytuły, jednakże są wskazywane przez mniejszą grupę uczniów. Na uwagę zasługuje również fakt, iż niektórzy uczniowie czytają książki zaliczane do literatury przeznaczonej raczej dla starszych czytelników. 

 

            Wybory dokonane przez uczniów zostaną uwzględnione przy dokonywaniu zakupów książek do szkolnej biblioteki. Nadto nasza szkoła weźmie udział w losowaniu następujących nagród, przewidzianych przez miesięcznik „Biblioteka w szkole’.

 

 • nagroda główna - wybrane książki o wartości do 1000 zł,
 • 15 prenumerat rocznych czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole"

       i "Wszystko dla Szkoły",

 • książki o wartości kilku tysięcy złotych,
 • materiałowe torby czytelniczki,
 • plakaty promujące czytelnictwo.

 

 

Nauczyciele Biblioteki Szkolnej

Alicja Pieloszczyk

Andrzej Męczkowski