• Pomoc psychologiczno - pedagogiczna dla ucznia serio i pół żartem

Kilka informacji

Pandemia to bardzo trudny czas niepokoju, niepewności, często samotności. Wiele osób w tym czasie potrzebuje wsparcia. Fundacja Drabina Rozwoju w obliczu epidemii COVID‑19 uruchomiła BEZPŁATNĄ pomoc psychologiczną dla środowiska szkolnego - uczniów, nauczycieli i rodziców. Sytuacja związana z epidemią powoduje, że przedłuża się szkolne nauczanie internetowe, nasila się deficyt braku kontaktu z rówieśnikami. Uczniowie, tak jak my wszyscy, coraz boleśniej odczuwają izolację od świata zewnętrznego. Coraz bardziej doskwiera im przebywanie w zamknięciu w domu. Część uczniów ma przed sobą różnego rodzaju egzaminy. W tej nowej rzeczywistości będą one jeszcze trudniejsze niż dotychczas. To wszystko powoduje permanentny stres i duże obciążenie psychiczne. Pandemia może potrwać kilka miesięcy, a jej skutki będą odczuwalne nawet latami. Dlatego tak ważne jest żebyśmy umieli radzić sobie w tej trudnej emocjonalnie sytuacji. Ważne jest, by dać dzieciom i nastolatkom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji, takich jak zdenerwowanie, złość, a także podzielić się z nimi własnymi sposobami na rozładowanie stresu, poczucia lęku, paniki związanej z obawą o zdrowie własne i swoich najbliższych; problemów ze snem i koncentracją uwagi; zwiększonej drażliwości, napadów złości;kryzysu emocjonalnego, stanów depresyjnych, schorzeń psychicznych; unikania obowiązków szkolnych; fizjologicznych – np. bóle głowy, ciała.

Na profilu Fundacji Drabina Rozwoju w serwisie Facebook https://www.facebook.com/drabina.org/Otwiera się w nowym oknie znajduje się Grupa ZAWSZE JEST JAKIEŚ WYJŚCIE https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fgroups%2F2838963179486593%2FOtwiera się w nowym oknie – a tam kontakty i informacje w jaki sposób możemy Tobie pomóc.

Osoby pomagające w poradni ZAWSZE JEST JAKIEŚ WYJŚCIE są profesjonalistami w zakresie pomocy psychologicznej, psychoterapii i interwencji kryzysowej. Mają także doświadczenie w udzielaniu pomocy on‑line.

Jeśli czujesz, że, stres związany z wybuchem pandemii wpływa na Twoje samopoczucie i nasilają się u Ciebie objawy: poczucia lęku, paniki związanej z obawą o zdrowie własne i swoich najbliższych; problemy ze snem i koncentracją uwagi; stresu i zwiększonej drażliwość oraz napady złości; kryzysu i stanów depresyjnych; unikania obowiązków szkolnych.

JEŚLI MASZ OCHOTĘ PO PROSTU KOMUŚ SIĘ WYGADAĆ I CHCESZ ŻEBY KTOŚ BYŁ OBOK CIEBIE Fundacja zaprasza do skorzystania BEZPŁATNIE ze zdalnego wsparcia psychologicznego polegającego na video rozmowie lub rozmowie telefonicznej.

Fundacja Drabina Rozwoju od 15 lat wspiera rodziców w trudnej sztuce wychowania dzieci.

Współpracują z nami profesjonaliści z całej Polski. Są to specjaliści w zakresie pomocy psychologicznej, psychoterapii i interwencji kryzysowej, którzy mają doświadczenie w udzielaniu pomocy on‑line.

Na profilu Fundacji Drabina Rozwoju w serwisie Facebook funkcjonuje grupa skierowana specjalnie do rodziców. Ponadto Fundacja zaprasza do skorzystania BEZPŁATNIE ze zdalnego wsparcia psychologicznego polegającego na video rozmowie lub rozmowie telefonicznej.

Posłuchajmy edukacyjnej piosenki stworzonej dla młodzieży:

Ja poprawić  pamięć
          i koncentrację?

Trening

Według badań osoby o dobrej kondycji znacznie łatwiej i na dłużej zapamiętują informację.Regularny wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację.

RUSZ SIĘ A POBUDZISZ DO PRACY MÓZG

Węglowodany złożone

Znajdziesz je w ciemnym pieczywie, kaszach, owsiance czy warzywach strączkowych

Tłuszcze nienasycone

Szczególnie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega -6. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, oleju z lnu, pestkach słonecznika, dyni oraz orzechach. Od systematycznego uzupełniania poziomu kwasów omega -3 zależy sprawność myślenia, zapamiętywania, kreatywność.

Witaminy z grupy B

Mózg nie obejdzie się bez witamin, przede wszystkim witamin z grupy B,regulujących metabolizm przekaźników nerwowych i tym samym wpływających na pamięć. Witaminy z grupy B (oprócz B12) znajdziesz w fasoli, grochu, soi, kiełkach pszenicy, produktach zbożowych z mąki razowej, orzechach, musli, płatkach zbożowych,bananach, awokado, morelach. Źródłem witaminy B12 jest natomiast mięso, wędliny, ryby, drób, jajka oraz skorupiaki.

Minerały

Magnez – w produktach zbożowych,czekoladzie, kiełkach zbóż, otrębach.
          Potas – banany, awokado, ziemniaki, pomidory.
          Żelazo – rośliny strączkowe i liściaste,orzechy, rodzynki i morele.

Cynk – owoce morza, kasza gryczana, ciemny ryż, pieczywo razowe, wołowina, orzechy ziemne, pestki dyni, warzywa strączkowe.

Woda

Mózg składa się głównie z wody. To od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, czyli szybkość
          i jakość myślenia. Najlepsza jest woda niegazowana. Warto mieć ją przy sobie przez cały dzień.

Jaja
          Stanowią one źródło niezbędnych aminokwasów oraz choliny, czyli składnika lecytyny. Ma ona duże znaczenie dla układu nerwowego – jest konieczna dla powstania neurotransmitera – acetylocholiny. Cholina usprawnia myślenie, koncentrację i zapamiętywanie, zmniejsza znużenie. Wspomaga przenoszenie impulsów nerwowych oraz odbudowę błon komórkowych.