• UWAGA !!! DROGI RODZICU

     • Z dniem 6 maja 2020r. zostaną otwarte przedszkola z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Rodzice, którzy zechcą posłać swoje dziecko do przedszkola powinni to zgłosić do Dyrektora Szkoły. Dla tych uczniów będzie zorganizowana opieka oraz przywóz do szkoły. Szczegółowe informacje zamieszczone są pod podanym linkiem: Wytyczne GIS i MZ – plik w wersji pdf

      Dyrektor Szkoły 

     • 1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY


     • Święto 1 Maja ma swoją długą historię. Dzień ten został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Wybór tej daty miał związek z wydarzeniami roku 1886, kiedy to odbył się strajk robotników w Chicago, brutalnie stłumiony przez policję.

      Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Francja to kraje, które jako pierwsze celebrowały Święto Pracy. Pierwszomajowe demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych w tych państwach. Z czasem, w wielu krajach, nielegalne początkowo demonstracje zostały oficjalnie uznane.

      W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Szczególne nasilenie obchodów Święta Pracy miały miejsce podczas rewolucji 1905 - 1907 r. oraz 1917 – 1919 r. W Polsce Święto Pracy kojarzone jest przede wszystkim z minionym ustrojem. Weszło ono do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale szczególnie celebrowane było właśnie w okresie PRL. W końcu świętem państwowym dzień 1 maja jest od roku 1950 r. Jest jednocześnie dniem wolnym od pracy.

      Warto wspomnieć, iż alternatywą dla Święta Pracy jest w dniu 1 maja wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika (od 1955 r.). W tym dniu Kościół katolicki zwraca uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

     • MAJOWE ŚWIĘTA - DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ

     •    Przed nami czas świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególne dla każdego Polaka. W tym roku będziemy je obchodzić w wyjątkowy sposób – razem, a jednocześnie osobno. Jednak czy wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego są dla nas ważne i jakie wydarzenia są z nimi związane? Zapraszamy na krótką powtórkę z historii.

      Alicja Pieloszczyk i Edyta Pianka - nauczycielki historii