- O mnie
- PLAN ZAJĘĆ
- ADAPTACJA
- Informacje dla rodziców na rok szkolny 2024/25
- Listy do rodziców "Planeta dzieci" 2021/22
- Konkursy
- Innowacja 2020/21 "Ruch z malucha zrobi zucha"
- Projekt edukacyjny "Wyzwania Teodora"
- ZDALNE NAUCZANIE MOTYLKI
- Zadania dla przedszkolaków - zdalne nauczanie
- Świetlica
- Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii
- Co powinno umieć dziecko kończące roczne przygotowanie przedszkolne i rozpoczynające naukę w I klasie szkoły podstawowej?
Innowacja 2020/21 "Ruch z malucha zrobi zucha"
"Ruch z malucha zrobi zucha"
Innowacja zaproponowana przeze mnie ma na celu wspieranie rozwoju motoryki małej i dużej dzieci w wieku przedszkolnym oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie społecznej, poprawę koncentracji uwagi i samodzielności.
Ruch jest przejawem życia, towarzyszy człowiekowi od chwili urodzin. Jest czynnikiem kształtującym organizm człowieka i jego funkcje. Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna u dzieci, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, wzmacniania i doskonalenia. Występujący u dzieci "głód ruchu" jest wyrazem podświadomej chęci zaspakajania tej potrzeby zapewnienia niezbędnego czynnika stymulującego rozwój. Dlatego aktywność powinna być rozwijana już od najmłodszych lat.
Efektem prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka jest prawidłowo przebiegający rozwój motoryki. Jest doskonałą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej.
Motoryka nie jest dana nam z urodzeniem. Musimy ją wykształcać poprzez nieustanny, swobodny ruch i działania sterowane, dzięki którym poprawia się sprawność ruchowa ciała.
Aby prawidłowo stymulować rozwój ruchowy dziecka należy pamiętać, że priorytetem jest motoryka duża, czyli rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, aby później przejść do rozwoju motoryki małej.
Zabawy manualne i ruchowe dostarczają każdemu przedszkolakowi wiele korzyści. Wzmacniają one cały organizm, a także jak dowodzi nauka, właściwa organizacja ruchu usprawnia konkretne funkcje mózgu. Zabawy ruchowe stanowią fizyczny bodziec do rozwoju motorycznego. Stosowany w nich różny typ ruchu prowadzi do rozwoju fizycznego. Kształtują charakter, wolę, twórczą wyobraźnię, pamięć, pojęcia przestrzenne.
Innowacja pedagogiczna „Ruch z malucha zrobi zucha” ma charakter metodyczny. Będzie realizowała zabawy i ćwiczenia: wspomagające rozwój dzieci w zakresie małej (ćw. angażujące drobne ruchy dłoni i palców) oraz dużej motoryki (zabawy ruchowe obejmujące różnorodną aktywność ruchową ze szczególnym uwzględnieniem zabaw muzyczno-ruchowych).
Innowacją zostaną objęte dzieci w wieku 4 lat. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu od 15 do 30 minut. Będą to zajęcia muzyczno-ruchowe wykorzystujące zabawy Miłosza Konarskiego „Tuptaj maluszku”, „Tuptaj średniaczku”, Agnieszki Kornackiej „Porusz ciało” a także ćwiczenia motoryki małej - zabawy manualne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku: klamerki, guziki, kuleczki; wykorzystanie mas plastycznych – piasek kinetyczny, slime, masa solna, balony sensoryczne służące poprawie zdolności motorycznych u dzieci.