• SZEŚCIOLATEK POTRAFI...

• Sześciolatek potrafi.

1. Motoryka duża.

• Potrafi zbiec na dół nie trzymając się poręczy.
          • Potrafi stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami – zarówno na prawej, jak i na lewej.
          • Podejmuje próby skakania na skakance.
          • Potrafi wykonać proste figury akrobatyczne, np. przewroty.
          • Potrafi iść stopa za stopą wzdłuż linii bez utraty równowagi.
          • Umie sprawnie chwytać i odrzucać piłkę.

2. Motoryka mała.

• Potrafi sznurować buty na kokardę.
          • Potrafi napisać swoje imię.
          •  Wycina małe elementy.
          •  Koloruje w konturze nie wychodząc za linie.

3. Percepcja wzrokowa.

•  Potrafi odtworzyć skomplikowany wzór w przestrzeni i na płaszczyźnie na podstawie modelu.
          •  Potrafi narysować trójkąt, romb oraz inne formy złożone z figur geometrycznych.
          •  Zna litery, potrafi część z nich napisać.

4. Orientacja w schemacie ciała i kierunkach przestrzennych.

• Prawidłowo wskazuje stronę prawą i lewą.
          • Orientuje się w schemacie ciała osoby stojącej naprzeciwko.
          • Potrafi poruszać się w wyznaczonym kierunku na polecenie słowne (w przód – w tył, w bok).
          • Orientuje się w kierunkach na płaszczyźnie i wyznacza: górę/dół kartki, prawy/lewy bok.

5. Percepcja słuchowa.

• Odtwarza proste kilkuelementowe układy dźwiękowe – wyklaskiwanie, wystukiwanie.
          • Odtwarza zasłyszany układ dźwiękowy przy pomocy symboli (układa tyle klocków  i w takiej odległości od siebie, aby zilustrować układ dźwięków.
          • Dokonuje analizy i syntezy głoskowej wyrazów; przelicza liczbę głosek w wyrazie.
          • Potrafi dokonać analizy zdania: wyodrębnia w zdaniu wyrazy, sylaby, głoski.
          • Powtarza ze słuchu ciąg pięciu liczb oraz dłuższe zdania lub krótką rymowankę.

6. Mowa.

• Wymowa powinna być poprawna pod względem artykulacyjnym.
          • W wypowiedziach stosuje wszystkie części mowy oraz schematy składniowe. Mowa jest poprawna pod względem gramatycznym.
          • Ma bogaty zasób słów.
          • Potrafi się przywitać, pożegnać, poprosić o coś.
          • Opowiada co widzi na obrazku przy pomocy zdań złożonych z użyciem bogatszego zasobu słownictwa. Nadaje tytuły obrazkom, układa podpisy.

7. Myślenie.

• Dzieli przedmioty na obszerne zbiory, np. zwierzęta, ludzie.
          • Stosuje reguły poprawnego liczenia.
          • Dostrzega regułę niezależności porządkowej; wie, że można zacząć liczenie od początku lub od końca, a wynik liczenia się nie zmieni. Zaczyna spostrzegać, że przestawianie przedmiotów lub sposób liczenia nie ma wpływu na wynik.
          • Potrafi ustalić wynik dodawania i odejmowania, licząc na palcach lub innych zbiorach zastępczych.
          • Zna cyfry od 0 do 10 oraz stosuje znaki matematyczne.

8. Sfera emocjonalno – społeczna.

• Potrafi zapraszać dzieci do rozmów i zabaw.
          •  Rozpoznaje i nazywa przeżycia - innych dzieci. Pociesza kolegów.
          •  Potrafi unikać sytuacji konfliktowych.
          •  Zgodnie bawi się z rówieśnikami, doprowadza zabawę do końca.

Warto pamiętać!!!!!!........, że powyższy opis dotyczy dzieci przeciętnych. Możemy spotkać pociechy, które wykraczają ponad przeciętność we wszystkich lub niektórych zakresach rozwoju, a także dzieci nieco wolniej rozwijające się. Im wcześniej zorientujemy się jaki poziom rozwoju osiągnęło nasze dziecko, tym będzie więcej czasu, by wspierać lub wspomagać jego rozwój, a tym samym zapewnić mu dobry start w szkole.