• ADAPTACJA

        • Adaptacja - List Dziecka do Rodziców

          Kochana Mamusiu!

          Kochany Tatusiu!

          Już jutro po raz pierwszy zaprowadzicie mnie do przedszkola, aby moje rozstanie z wami nie było takie bolesne zastosujcie się do kilku rad.

          Po pierwsze przygotujmy wszystko co będzie mi potrzebne tego dnia spokojnie wieczorem. Sprawdźmy, czy do woreczka spakowaliśmy moje buciki przedszkolne oraz ubranka na zmianę.

          Rano nie denerwujcie się, spokojnie zaprowadźcie mnie do przedszkola, a przy pożegnaniach ze mną bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bo z waszej twarzy potrafię szybko wyczytać niepokój, dobre
          i złe emocje.

          Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu.

          Pamiętajcie! – stosujemy krótkie pożegnania, gdyż przedłużanie tej chwili wzmaga we mnie negatywne uczucia. Nawet, jeśli płaczę, pożegnajcie mnie z uśmiechem i zostawcie pod opieką pani, która będzie się starała zabawić i zająć mnie bym szybko zapomniał o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem.


          Mamo jeżeli twoje rozstania ze mną są dla Ciebie za trudne, albo mi ciężej się z Tobą rozstać na ten czas postarajmy się, aby do przedszkola odprowadzał mnie tatuś – zwłaszcza na początku.

          Rozstania z tatusiami bywają łatwiejsze, wynika to zapewne z większej stanowczości i opanowania emocji.


          Zanim całkowicie zaadoptuję się w nowym środowisku starajcie się w początkowym okresie odbierać mnie wcześniej z przedszkola, ponieważ dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzoooooo długi.


          Niezwykle ważne będą dla mnie rozmowy o wydarzeniach w przedszkolnych. Jednak, kiedy nie mam ochoty o tym mówić to nie naciskajcie na mnie, Ja też musze spokojnie poukładać sobie w główce jak tam było… Starajcie się mówić mi wcześniej, że w przedszkolu będę bez WAS,  a czas tam będę spędzał w towarzystwie pani i innych dzieci, z którymi będę się codziennie bawić.


          Rozwijajcie moje umiejętności samoobsługowe, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu w przedszkolu. Pozwólcie mi samemu myć ręce, korzystać z toalety a nie nocnika, ubierać się i rozbierać.


          Kiedy wspólnie zastosujemy się do wszystkich rad, moje pierwsze dni w przedszkolu na pewno okażą się wspaniałą przygodą i będę chętnie tam wracał każdego dnia…

                                                         DOBRE RADY DLA MAMY I TATY

          Po pierwsze i najważniejsze należy dobrze przygotować dzieci do roli przedszkolaka. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie kilka cennych rad.

                                             JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ROLI PRZEDSZKOLAKA?

          Kilka podpowiedzi…

          • Drogi rodzicu staraj się jak najwięcej mówić swojemu dziecku o przedszkolu. Powinno ono wiedzieć, że będzie się tam mogło bawić z kolegami i koleżankami, rysować, oraz że czekają tam na niego zabawki i przede wszystkim miła Pani, która będzie się nim opiekować kiedy wy będziecie w pracy.
          • PAMIĘTAJ! Dziecko musi wiedzieć, jak wygląda przedszkole – dlatego wybierz się na spacer i pokaż dziecku gdzie będzie chodzić do przedszkola.
          • Wspólnie z dzieckiem weź udział w dniu adaptayjnym organizowanym w przedszkolu. (31 sierpnia 2020 r. godz 10.00)
          • WYPRAWKA – nie kupuj sam rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu, pozwól, aby to dziecko wybrało kapcie lub worek. Przybory szkolne zostaną zakupione po zebranej składce.
          • SAMOOBSŁUGA – to bardzo ważne by przed zapisaniem dziecka do przedszkola nauczyć go takich czynności samoobsługowych jak: ubieranie i rozbieranie się, samodzielne jedzenie, mycie rąk czy korzystanie z toalety. Pani w przedszkolu oczywiście pomoże twojemu dziecku, ale na pewno maluch będzie czuł się bardziej komfortowo gdy opanuje w domu te najprostsze czynności.
          • NIE MARTW SIĘ! Jeżeli po raz pierwszy twoje dziecko idzie do przedszkole, nie zamartwiaj się z tego powodu, dziecko szybko wyczuje to i będzie negatywnie nastawione do nowego etapu swego życia. Dodatkowo niekorzystnie wpłynie na niego usłyszane z twoich ust zdanie „Co to będzie… jak ty sobie dasz radę… nie umiesz tego…”.
          • Jeśli twoje dziecko nigdy nie rozstawało się z domem lub z  rodzicami warto pomyśleć nad  zostawianiem go na kilka godzin pod opieką babci lub sąsiadki – przekona się, że po rozstaniu znów spotka się z rodzicami.
          • Jeżeli masz wątpliwości i pytania szczerze porozmawiaj z nauczycielem oraz dyrektorem placówki, do której zapisałeś swoje dziecko.
          • PRZEDSZKOLNE KSIĄŻECZKI! Warto przed pierwszymi dniami dziecka w przedszkolu poczytać książeczki, które są specjalnie napisane na tą okazję, aby twojemu dziecku było się łatwiej przygotować do nowej roli. Poniżej znajdziecie kilka tytułów takich opowiadań.
          • NIE STRASZ! Pamiętaj nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, tym co go może tam spotkać oraz Paniami pracującymi w przedszkolu. 

           

          PIERWSZY DZIEŃ!

          W tym dniu każdy rodzic powinien ze sobą zabrać:

          • przede wszystkim uśmiech na twarzy,
          • równie ważny jest spokój i cierpliwość,
          • zaufanie do nauczyciela i całego personelu,
          • NAJWAŻNIEJSZE! 100% pewności, że dziecko sobie poradzi !

           

          PIERWSZE DNI…

          O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu…

          • PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.
          • BARDZO WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu. Pani w przedszkolu robi wszytko co w jej mocy, aby pobyt dziecka w przedszkolu był przyjemnością, a nie przymusem.
          • PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.
          • ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz  „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.
          • NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.
          • DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.
          • GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety.
          • OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty wszystkim przedszkolakom.
          • WAŻNE!  Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lub dziadek. 

           

          WARTO PRZECZYTAĆ…

          Poniżej znajdziecie zestawienie kilku książek, które warto mieć w domowej i przedszkolnej biblioteczce.

          KSIĄŻECZKI DLA PRZYSZŁEGO PRZEDSZKOLAKA

          1. W przedszkolu. Obrazki dla maluchów, Emilie Beaumont i Nathalie Belineau.
          2. Tupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkola, Anna Casalis .
          3. Kubuś idzie do przedszkola, V. Costetti i M. Rinaldi .
          4. W przedszkolu, Wandrey Guido.
          5. Przedszkole, Christine LHeureux.
          6. Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkolaki, czyli ważne sprawy małych ludzi, Beata Ostrowicka .
          7. Zuzia idzie do przedszkola, Liane Schneider i Eva Wenzel-Bürger.
          8. Pora do przedszkola, Anna Sójka.
          9. Wkrótce będę przedszkolakiem, Karolina Turek.

          PORADNIKI DLA MAMY I TATY

          1. Moje dziecko idzie do przedszkola. Nowe regulacje prawne w wychowaniu przedszkolnym.
          2. Moje dziecko w przedszkolu: poradnik dla rodziców, Wyd. HARMONIA, red. Aneta Jegier.
          3. Niekończąca się historia… : poradnik dla rodziców, o tym, jak wprowadzić dziecko w świat przedszkola, Karolina Turek.
          4. Trzylatek w przedszkolu : gotowość dziecka trzyletniego do podjęcia edukacji przedszkolnej, Anna Klim-Klimaszewska.
          5. Czas na przedszkole : czyli Jak pomóc dziecku zaadaptować się w grupie przedszkolnej, Anna Kałużny, Marta Misztela.

          Karolina Rydel