• PROJEKTY

        • NIECODZIENNE LEKCJE HISTORII

          W I OKRESIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

          WRZESIEŃ 2023 R.

             W dniach 27 – 28 września 2023 r. uczniowie klas 6 – 8 mieli okazję wysłuchać niezwykle wartościowych wykładów wygłoszonych w formie on-line przez pana Roberta Radzika – badacza antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, autora monumentalnych albumów:  „Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna” (dotyczącym Okręgu Białostockiego NZW) oraz „Walczyć jak nasi przodkowie” (historia Okręgu Północne Mazowsze NZW) . Pan Robert Radzik przybliżył naszym uczniom sylwetki wielkich polskich bohaterów XX wieku – m.in. Władysława Raginisa, Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Fieldorfa „Nila”, Ireny Iłłakowicz, czy związanego z naszym regionem Hieronima Rogińskiego „Roga”. Zajęcia odbyły się we współpracy z Kwartalnikiem „Wyklęci”.

          LISTOPAD 2023 R.

               6 listopada 2023 r. w naszej szkole miały miejsce kolejne niecodzienne lekcje historii. Poprowadziła je pani Magdalena Dzienis – Todorczuk – główna specjalistka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku . W zajęciach „Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. i walka o kształt granic Rzeczypospolitej”  uczestniczyli uczniowie klasy 8a, 5a oraz 7a. Po wysłuchaniu wykładu, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna, uczniowie przystąpili do układania puzzli edukacyjnych wydanych przez IPN – „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 – 1924”.  Ułożona w ten sposób mapa posłużyła do dalszej analizy zagadnień związanych z kształtowaniem granic II Rzeczpospolitej. Podsumowanie omawianych  wydarzeń stanowiła kolejna gra edukacyjna – „Twórcy niepodległości”.  Uczniowie w formie zabawy poznali najważniejsze zagadnienia oraz postacie związane z odzyskaniem niepodległości i tworzeniem się granic II Rzeczypospolitej.

               Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do projektu „BohaterON - włącz historię!”. Stanowi on ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.  W listopadzie 2023 r. na lekcjach historii uczniowie klas 7 – 8 mieli okazję zapoznać się z materiałem filmowym poświęconym powstaniu warszawskiemu „Co za historia. Powstanie warszawskie”. Zadaniem uczniów było zapamiętanie jak największej ilości faktów i interpretacji, o jakich była mowa w filmie. W dalszej części lekcji uczniowie tworzyli infografiki, poświęcone zagadnieniom związanym z powstaniem (m.in.  „Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania”, czy „Spór o powstanie warszawskie”).  Uczniowie przygotowywali również życzenia i podziękowania dla Powstańców, które zostały opublikowane na stronie organizatora akcji w formie wpisu „Dumni z Powstańców. Pokaż, że pamiętasz”.

           Udział naszych uczniów  w tych wyjątkowych lekcjach historii przyczynił się do podniesienia ich świadomości historycznej oraz wzbogacenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski.

               

           

          ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA PREZENTACJI WYKONANYCH PRZEZ UCZNIÓW METODĄ PROJEKTU:

          ___ZOLNIERZE_NIEZLOMNI___.pdf

          Swiety_Jan_Pawel_II_(Karolina_K.).pdf

          Przystapienie_Polski_do_Unii_Europejskiej_(Oliwia_L.).pdf

          Ksiadz_Jerzy_Popieluszko_(Krystian_Ch.).pdf

          Zamach_terrorystyczny_11_wrzesnia_(Mateusz_S.).pdf

          Wyzwania_wspolczesnego_swiata_(Mariusz_G.).pdf

          Swiat_w_erze_globalizacji_(Gabriela_Z.).pdf

           

          INNE:

           

          Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie klas IV - VIII,

          pragniemy poznać Waszą opinię na temat działań wychowawczo – profilaktycznych realizowanych w szkole. Informacje, które otrzymamy, pomogą udoskonalić pracę naszej szkoły. Poniżej zamieszczamy linki do ankiet. Prosimy o szczere i wyczerpujące odpowiedzi Dziękujemy.   

          Ankieta dla ucznia

          Ankieta dla Rodzica                                                           

                                        Zespół d/s wychowania i profilaktyki