• Informacje dla rodziców

        •  

          Rok szkolny 2022/2023

          Drodzy Rodzice!

          Witam na mojej stronie w roku szkolnym 2022/2023!

          Tutaj znajdziecie Państwo informacje dotyczące treści z jakimi dzieci zapoznały się w minionych tygodniach i o czym będą uczyły się w nadchodzących tygodniach. Nowe treści zawsze będą dodawane jako pierwsze, więc będą widoczne zaraz po wyświetleniu. Wychowawca grupy 0e - Ewa Kuliś

           

          Tydzień X. Mój dom – Polska

          Drodzy Rodzice!

                      W tym tygodniu Wasze pociechy poznawały symbole związane z Polską.  Przypomniały sobie kolory flagi, tworzyły zbiory przedmiotów w tych barwach, kolorowały flagę według wzoru na karcie pracy oraz bawiły się w różne zabawy ruchowe. Słuchały również hymnu państwowego w pozycji na baczność, próbując śpiewać refren oraz ozdabiały darami jesieni kontury mapy naszego kraju. W czasie czwartkowych zajęć muzycznych nauczyły się śpiewać piosenki pt. „Mały Polak, przedszkolak”, do której wykonały ilustrację rytmiczno-ruchową. Na piątkowych zajęciach dzieci poznały godło Polski na podstawie wiersza pt. „Znak” M. Łaszczuk i rozmowy przy  tablicy demonstracyjnej. 

                       Na podstawie różnych ilustracji oraz wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest Polska” przedszkolaki dowiedziały się, że nasz kraj to nie tylko biało-czerwona flaga czy mapa, ale to także góry, rzeki, morze, ulice, domy czy kwiaty w ogrodzie lub obłoki.

                      Dzieci poznały również nazwę stolicy Polski – Warszawę. Oglądały jej mapę, zabytki, krajobrazy, pomniki przedstawione w książkach, albumach, na pocztówkach, zdjęciach oraz pamiątki z nią związane. Słuchały wiersza pt. „Syrenka” J. Laskowskiego, którego nauczyły się na pamięć i który wspólnie inscenizowały. Poznały również herb Warszawy i jego znaczenie.

                      W zabawie „Biały wysoko, czerwony nisko” powróciły do kolorów polskiej flagi w języku angielskim: czerwony – red, biały – white.

                      Przedszkolaki zastanawiały się nad pojęciem „wolności” w odniesieniu do dzikich zwierząt na podstawie opowiadania M. Szeląg pt. „O ptaku, który utracił wolność”. Zrozumiały, dlaczego nie należy łapać, męczyć i przynosić do domu zwierząt żyjących na wolności w naturalnych środowiskach.

                      W „Kąciku Dobrego Startu”  dzieci poznały nowy wzór – dwa koła obok siebie, który utrwalały podczas śpiewania piosenki pt. „Okulary”.

                      Nie zapomnieliśmy również o codziennych wyjściach na świeże powietrze, podczas których Wasze pociechy nie tylko bawiły się w zabawy dowolne, ale także tropiły kolory czerwony i biały w ogrodzie, spacerowały po okolicy, obserwowały zachowania ptaków oraz brały udział w zorganizowanych zabawach ruchowych.

                      Drodzy Rodzice, prosimy o utrwalanie z Waszymi dziećmi treści, które wprowadzane były w tym tygodniu w przedszkolu. Uczcie pociechy szacunku do symboli narodowych, wywieszajcie z dziećmi flagę podczas świąt państwowych, uczcie właściwej postawy podczas śpiewania hymnu. Pamiętajcie także, aby wdrażać dzieci w problemy ekologiczne i uczyć od małego, że śmiecenie, łamanie gałęzi drzew, wyrywanie i deptanie kwiatów niszczy naszą Polskę, a przecież każdy Polak powinien dbać o swój kraj. W miarę możliwości zwiedzajcie razem z dziećmi ojczyznę, odwiedźcie Warszawę, Kraków, pokażcie rzekę Wisłę, Smoka Wawelskiego, Warszawską Syrenkę. Dzieci szybciej uczą się poprzez własne doświadczenia wzrokowe, słuchowe, ruchowe oraz poprzez pozytywne emocje, a takie na pewno będą podczas wspólnie spędzonego czasu na wciecze z najważniejszymi dla maluchów osobami – rodzicami.

                      W następnym tygodniu będziemy rozmawiali o zwierzętach domowych i opiece nad nimi. Jeśli dzieci mają w domu książki na ten temat, prosimy o przynoszenie ich do przedszkola. Oczywiście zwrócimy je najpóźniej na koniec tygodnia. 

           

          Tydzień IX. Nasza mała ojczyzna

          Drodzy Rodzice!

                      W  tym tygodniu Wasze pociechy zajmowały się tematyką miejsca zamieszkania. Poznały nie tylko  najbliższą okolicę, nazwę miejscowości, w której żyją, ale również budynki, w których mogą mieszkać ludzie w mieście lub na wsi – domy, bloki, wieżowce. Zbudowały miasto z klocków różnego typu.

                      W czasie działań matematycznych dzieci poznały pojęcia wysoki i niski, porównując wysokości budynków. Odliczały również piętra w blokach i w wieżowcach, a także budowały własne budynki z określonej liczby klocków. Przedszkolaki odbyły również spacer po najbliższej okolicy, podczas którego porównywały bloki, domy, a także wskazywały, w którym budynku one same mieszkają wraz ze swoimi bliskimi.

                      Z hasłami „wysoki” i „niski” dzieci spotkały się również na zajęciach muzycznych, gdzie określały dźwięki różnych instrumentów.

                      Podczas zabaw językowych przedszkolaki poznały nowe słownictwo w języku angielskim: house, houses, które utrwalały w trakcie zabawy ruchowej.

                      Dzieci rozmawiały o nowej wartości – „wolności” na podstawie opowiadania pt. „Dzień Niepodległości” G. Lipińskiej oraz ilustracji przedstawiającej wywieszanie flag w dni świąt państwowych, zwłaszcza w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości (czyli odzyskania wolności). Aby utrwalić kolorystykę polskiej flagi, brały udział w zabawach ruchowych: „Białe i czerwone” oraz „Biały wysoko, czerwony nisko”, a także w zabawie twórczej „Moja ojczyzna” – improwizacji malarskiej do muzyki poważnej, podczas której malowały białą i czerwoną farbą na arkuszach kolorowych papierów. Przedszkolaki tego dnia brały również udział w zabawie pt. „Jestem wesoły, smutny gdy…” z wykorzystaniem kostki emocji.

                      Podczas działań w „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznały nową piosenkę pt. „Okulary”, a podczas zabaw z kodowaniem układały rytmy z kolorowych kół geometrycznych.

                      Na podstawie wiersza pt. „Miasto” U. Kamińskiej przedszkolaki dowiedziały się, że należy słuchać rodziców podczas spacerowania po mieście i nie należy się od nich oddalać. Pamiętajcie Rodzice, żeby za każdym razem, gdy wychodzicie z dzieckiem z domu przypominać o tej bezcennej zasadzie. Warto również porozmawiać z pociechą na temat miejsca zamieszkania i adresu oraz o tym, komu takie informacje można zdradzać, a komu nie. Wyjaśnijcie Waszej latorośli na podstawie przykładów komu może ufać, a komu nie, z kim może iść, a z kim nie. Warto wykorzystać tu także dziecięcą literaturę, która ułatwi dziecku zrozumienie czyhającego niebezpieczeństwa i dostarczy przykładów konsekwencji złamania tej zasady, np. „Czerwony Kapturek” i postać Wilka, któremu Kapturek zaufał i zdradził adres zamieszkania Babci oraz bajka „O siedmiu Koźlątkach”, w której małe koziołki wpuściły do domu nieznanego gościa (Wilka) mimo zakazów i ostrzeżeń swojej matki. Jest to bardzo ważny temat i należy wdrażać w niego dzieci już od najmłodszych lat. Nie ma przecież nic ważniejszego od bezpieczeństwa, życia i zdrowia Waszej pociechy.

                      W następnym tygodniu kontynuujemy tematy związane z miejscem zamieszkania. Będzie jednak nieco bardziej patriotycznie, bowiem zajmiemy się symbolami narodowymi, krajobrazami Polski oraz stolicą. Bardzo prosimy o przyniesienie na wtorkowe zajęcia przez dzieci do przedszkola pocztówek, albumów i innych pamiątek związanych z Warszawą.

          Tydzień VIII. Skarby jesieni

          Drodzy Rodzice!

                      To był kolejny tydzień odkrywania, smakowania i wieloaspektowego działania. Tym razem materiałem manipulacyjnym stały się warzywa.

                      Dzieci poprzez liczne wiersze, masażyki, zabawy paluszkowe i rymowanki: „Warzywa z grządki”, „Idzie Felek”, „W ogrodzie”, „Ogrodniczki”, „Warzywa babci”, „Pietruszka”, poznawały różne rodzaje warzyw oraz czynności jesienne wykonywane w ogrodzie związane z pracą ogrodnika. Przedszkolaki zastanawiały się również, w jaki sposób rosną warzywa, które części pietruszki, marchewki, buraka czy ziemniaka się zjada i gdzie one rosną – nad ziemią czy w ziemi. Wielkie zdziwienie na twarzach dzieci wywołało odkrycie, że każda pietruszka czy marchewka była kiedyś malutkim nasionkiem. Kolejne zdumienie wywołał eksperyment „Co kryje w sobie ziemniak?”, którego celem było pokazanie, co wchodzi w skład tego warzywa – woda i mąka ziemniaczana. Ziemniaki posłużyły także jako niekonwencjonalne stemple do wykonania twórczej pracy plastycznej. W tym tygodniu przedszkolaki wykonały jeszcze inną pracę plastyczną – „Pietruszkę” z odciśniętej pomalowanej zieloną farbą dłoni i wydzieranki z białej kartki.

                      W czwartek w ramach działań muzycznych i sensorycznych dzieci zdobywały informacje o ogórku na podstawie piosenki pt. „Kiszone ogóreczki”. Odczytywały również globalnie napis ogórek.

                      W piątek dzieci działały muzycznie oraz technicznie. Odkrywały bowiem tajemnicę grzechotek i ukrytych w nich dźwięków. Same tworzyły również niekonwencjonalne grzechotki z ziaren warzyw i plastikowych butelek.

                      Dzieci posłuchały także opowiadania pt. „O życzliwym zającu i jego nieuprzejmym bracie” autorstwa M. Szeląg i utrwaliły wiadomości na temat uprzejmych i życzliwych zachowań. Zastanawiały się również nad tym, czy bycie życzliwym się opłaca i jakie konsekwencje niesie ze sobą bycie niemiłym i opryskliwym. Dzieci ozdobiły i wkleiły również kolejne serce (do omawianej wartości „uprzejmość”), na swoje „rośliny wartości”, a na koniec tygodnia wybraliśmy króla i królową uprzejmości w naszej grupie.

                      W ramach działań w „Kąciku Dobrego Startu” dzieci utrwalały poznaną w zeszłym tygodniu piosenkę pt. „Koszyk” i poznały do niej nowy wzór – pionowa elipsa z kreską przez środek, który układały ze sznurków, kreśliły na kaszy wsypanej do tacek oraz rysowały na karcie flamastrem.

                      W tym tygodniu nie zabrakło również pobytu na świeżym powietrzu i zabaw swobodnych, obserwacyjnych i ruchowych w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci bawiły się w zabawy: „Berek kucany”, „Zbieramy marchewki i pietruszki” oraz „Ogórek”.

                      Drodzy Rodzice, podobnie jak w tamtym tygodniu prosimy Was o utrwalanie z dziećmi nazw polskich warzyw podczas działań w ogrodzie czy w kuchni. Zapraszajcie do nich swoje pociechy, niech przeliczają warzywa, porównują ich kolory, wielkości, kształty, strukturę, nich wąchają i smakują, oglądają części nadziemne i podziemne, myją je, kroją itp. Poprzez zabawę, działania na konkretach, manipulowanie i wielozmysłowe poznanie dzieci uczą się najszybciej oraz chętniej poznają świat, który staje się dla nich wielką tajemnicą do odkrycia!

           

                      W następnym tygodniu opuścimy jesienną tematykę i zajmiemy się tematami związanymi z miejscem zamieszkania dzieci, rodzajami domów i ukrytych w nich sprzętów domowych.

          Tydzień VII. Koszyk Pani Jesieni

          Drodzy Rodzice!

                      Jesień to czas intensywnych zmian w przyrodzie: drzewa zrzucają liście, zwierzęta przygotowują się do zimy, gromadząc zapasy i szukając spokojnego miejsca na zimową drzemkę. Dla ludzi jesień jest równie pracowitym czasem, a obfitość warzyw i owoców zachęca do kulinarnych działań. Dlatego w tym tygodniu omawialiśmy treści związane z „jesienią w sadzie”. Dzieci poznały popularne polskie jesienne owoce, nazwy drzew owocowych: jabłoń, grusza, śliwa, a także różne przetwory, które z tych owoców można przygotować. W tym tygodniu każdy ciekawy maluszek mógł sam sprawdzić, jak smakują owce i co się kryje w ich środku. Mali kucharze przygotowali także pyszne „owocowe szaszłyki”.

          Treści skupione wokół zagadnień związanych z owocami i sadem pomogły dzieciom uporządkować następujące utwory literackie: opowiadanie „O tym jak Skrzata Obałka oczarował jesienny sad” oraz wiersze „Owocowe drzewa”, „Kto powie”, „Kompot maluszka”. Do utworów wierszowanych dzieci wykonywały ilustracje ruchowe, mini inscenizacje oraz działały matematycznie.

                      Poczucie przynależności do grupy, akceptacji i dobrej atmosfery wprowadzały wesołe masażyki, np. „Rysujemy owoce”. W ramach codziennego pobytu na świeżym powietrzu i zabaw w ogrodzie przedszkolnym dzieci uczestniczyły m.in. w zabawie tropiącej „Szukamy gruszek” oraz ćwiczyły celność i zręczność w wielu zabawach z piłkami.

                      W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznały nową piosenkę „Koszyk” i bawiły się w zabawie „Do koszyka”, segregując owoce i warzywa.

                      W tym tygodniu dzieci poznały „uprzejmość” – nową  wartość, o której rozmawiały po wysłuchaniu opowiadania pt. „Nowi koledzy” G. Lipińskiej. Dzieci zastanawiały się, czy łatwo jest być uprzejmym w codziennych sytuacjach. Uczestniczyły też w zabawie dydaktycznej „Dobre zachowania” i przypomniały sobie zabawę taneczną pt. „Nie chcę cię znać”.

                      W minionym tygodniu dzieci wykonały także plakaty drzew owocowych z wykorzystaniem gotowych emblematów – gruszek, jabłek, śliwek, a podczas zajęć muzyczno-rytmicznych bawiły się przy piosence „Jesienna wyliczanka” w zabawie inscenizacyjnej. Emblematy owoców posłużyły również do rozegrania grupowej gry planszowej opartej na metodzie prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej pt. „Zbieramy owoce w sadzie”, układania rytmów, ilustracji wierszy oraz innych zabaw. Podczas zabawy z kodowaniem dzieci układały owocowe rytmy.

                      W ramach prowadzonych w tym tygodniu zajęć językowych dzieci poznały następujące, nowe angielskie słowa: an apple (jabłko), a pear (gruszka), a plum (śliwka) oraz utrwalały te poznane wcześniej.

                      Drodzy Rodzice prosimy o utrwalanie poznanych w tym tygodniu angielskich słówek związanych z nazewnictwem owoców oraz o utrwalanie z dziećmi nazw polskich drzew owocowych: grusza, śliwa, jabłoń. Podczas działań w sadzie czy w kuchni z wykorzystaniem owoców zapraszajcie do nich swoje pociechy, niech przeliczają owoce, porównują ich kolory, wielkości, kształty, strukturę, nich wąchają i smakują, oglądają pestki itp. Poprzez zabawę, działania na konkretach, manipulowanie i wielozmysłowe poznanie dzieci uczą się najszybciej oraz chętniej poznają świat, który staje się dla nich wielką tajemnicą do odkrycia!

                      W kolejnym tygodniu będziemy omawiać treści związane z tematem „Skarby jesieni” – czyli wszystko o warzywach.

           

          Tydzień VI. Jesienna przyroda

          Drodzy Rodzice!

                      Tematem omawianym w minionym tygodniu było przygotowanie zwierząt do zimy. Dzieci bardzo interesują się światem zwierząt, a w poznaniu zwyczajów niektórych z nich (sarna, bocian, jeż, niedźwiedź, wiewiórka), pomogły im następujące wiersze i rymowanki: „Wiewióreczka mała”, „Wiewióreczka szukała orzeszka”, „Kolce jeża”, „Śpiący niedźwiedź”, „Jeżu, jeżu nasz…”, „Odlot bocianów”, „Sarenka”. Dzięki treści tych utworów dzieci dowiedziały się np. gdzie swoje mieszkanie ma jeż i po co nosi kolce na grzbiecie, gdzie swoje zapasy gromadzi wiewiórka i dokąd lecą jesienią bociany…

                      W ramach prowadzonych codziennie zajęć dydaktycznych dzieci utrwalały zdobyte wiadomości o zwierzętach, rozwiązywały zagadki, a podczas zabaw matematycznych przeliczały, segregowały ich zapasy w papierowych dziuplach. Wykonały też prace plastyczne „Wiewiórki” z pomarańczowych balonów i bardzo „kolczaste” i  „groźne” jeże z ziemniaków i wykałaczek. Doskonałym uzupełnieniem wiedzy Waszych pociech na temat jesiennych zwyczajów zwierząt, był spacer do parku, w czasie którego dzieci mogły obserwować wiewiórki i patki.

                      W poniedziałek dzieci wysłuchały opowiadania autorstwa M. Szeląg „O leniwej wiewiórce, która nie lubiła pracować” i przypomniały sobie czym jest „pracowitość”  oraz wspólnie zastanawiały się: czy lepiej być pracowitym, czy leniwym... Umieściły także trzecie serce na swoich „roślinkach wartości” (do omawianej wartości „pracowitość”). Pod koniec tygodnia, w piątek, dzieci wybrały spośród siebie „króla i królową pracowitości”.

                      W „Kąciku Dobrego Startu” Wasze pociechy poznały nowy wzór – borowik/grzybek (elipsa w pozycji poziomej i pod nią elipsa w pozycji pionowej), który kreśliły na tackach z kaszą i palcem w powietrzu, jednocześnie śpiewając poznaną w zeszłym tygodniu piosenkę  pt. „Borowik”.

                      Podczas zajęć muzyczno-ruchowych dzieci bawiły się przy piosence pt. „Dwa malutkie jeże”, rozwijając poczucie rytmu i pamięć muzyczną.

                      W ramach prowadzonych w tym tygodniu zajęć językowych dzieci poznały następujące, nowe angielskie słowa: one, two, three (jeden, dwa, trzy) oraz utrwalały te poznane wcześniej.

                      W minionym tygodniu nie zabrakło też zabaw integracyjnych, relaksacyjnych, które budują dobrą atmosferę w grupie, wprowadzają dzieci w nastrój radosnej zabawy, uczą szacunku do drugiego człowieka i pokazują, że każdy jest tak samo ważny, np. „Powitajmy się, ręce podajmy”, „Stary niedźwiedź mocno śpi…”, „Nie łap jeża”.

                      Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o utrwalanie z dziećmi w domu zdobytych w tym tygodniu wiadomości o zwierzętach, czytajcie i oglądajcie z pociechami książeczki, atlasy oraz encyklopedie, w których przedstawione będą charakterystyczne zachowania i wygląd tych popularnych zwierząt: niedźwiedź, wiewiórka, sarna, dzik czy jeż. Uczcie także swoje latorośle pracowitości i odpowiedzialności poprzez wyznaczenie określonych domowych obowiązków, np. codzienne, samodzielne sprzątanie zabawek w pokoju, pomoc w grabieniu i sprzątaniu liści w ogrodzie czy usamodzielnianie dziecka w zakresie ubierania się.

                      W następnym tygodniu zajmiemy się tematem jesiennych owoców.

          Tydzień V. Idzie jesień przez świat

          Drodzy Rodzice!

                      Październik to najpiękniejszy jesienny miesiąc. Za oknem mienią się kolorowe drzewa i krzewy, a trawniki przykryły wielkie dywany z opadłych liści. W przyrodzie na dobre zagościła już jesień…

                      Pierwszy tydzień października poświęcony był właśnie tej pięknej porze roku. Dzieci w zabawach dydaktycznych i piosenkach poznawały cechy jesiennej pogody oraz określały zmiany zachodzące w przyrodzie. Podczas jesiennych spacerów zbierały liście, żołędzie, kasztany i szyszki, dzięki czemu w sali mógł powstać „jesienny kącik”. Zgromadzone w nim „dary” wielokrotnie były wykorzystywane w minionym tygodniu.

                      Punktem wyjścia do rozmowy o cechach jesieni jako pory roku, były liczne wiersze: „Co zrobiła jesień?”, „Listek dla mamy”, „Muchomór”,  a także jesienne zagadki i masażyki. Jesiennie było też podczas zajęć muzycznych. Dzieci poznały  piosenkę „Toczą się kasztanki trzy”, do melodii której grały na kasztanach, tworząc „kasztankową orkiestrę”. W trakcie zajęć przyrodniczych dzieci uczyły się jak rozpoznawać jesienne dary, łączyły w pary owoce z drzewami, z których one pochodziły, poznawały wybrane grzyby jadalne i trujące. Natomiast podczas zajęć matematycznych dzieci: segregowały dary jesieni i je przeliczały. Podczas zabawy z kodowaniem zabrałyśmy dzieci na „jesienny spacer”, który uczył orientacji w przestrzeni.

          W poniedziałek dzieci poznały nową wartość „pracowitość”. O jej znaczeniu rozmawiały po wysłuchaniu wiersza „Praca wre” autorstwa Agnieszki Frączek. Na podstawie tego wiersza przedszkolaki poznały przykłady pracowitych zwierząt ze świata owadów – między innymi mrówek i pszczół. W czasie trwania dnia przedszkolnego mogły same „zostać mrówkami” i sprawdzić swoją szybkość w zabawach: „Wyścigi mrówek” i „Wyścigi pszczółek”. 

          W minionym tygodniu  pracowaliśmy również nad usprawnieniem narządów mowy w zabawie „Język Pracowitek”. Usprawnianie narządów mowy jest bardzo ważne i wpływa bezpośrednio na jakość artykułowanych głosek, a co za tym idzie na poprawność mowy i wymowy. W przedszkolu bardzo często bawimy się z dziećmi w zabawy artykulacyjne, aby zapobiegać ewentualnym zaburzeniom mowy. Zachęcamy również Was, drodzy Rodzice, byście z pociechami: kląskali, parskali, szumieli, dmuchali na chusteczki, piórka i listki, kiedy tylko najdzie je ochota… Dla dzieci to świetna zabawa!

                      W „Kąciku Dobrego Startu” Wasze pociechy poznały nową piosenkę  pt.: „Borowik”. Uczyły się także o rodzajach grzybów i zagrożeniach jakie one mogą ze sobą nieść. W czasie zabaw plastycznych dzieci zrobiły z butelki muchomora i odbijały jesienne liście pomalowane kolorowymi farbami. W ramach prowadzonych w tym tygodniu zajęć językowych dzieci poznały następujące angielskie słowa i wyrażenia: red leaf (czerwony liść), yellow leaf (żółty liść), green leaf (zielony liść), leaves (liście). Podczas zabawy badawczej dowiedziały się „Dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście na zimę?”, a w zabawie sensorycznej mogły przejść po dywanach zrobionych z jesiennych darów (szyszek, kasztanów, żołędzi).

                      W następnym tygodniu kontynuujemy jesienną tematykę. Tym razem zajmiemy się zwierzętami i ich przygotowaniami do zimy.

          Tydzień IV. Pomocna dłoń

          Drodzy Rodzice!

                      Tematem omawianym w minionym tygodniu było szeroko pojęte bezpieczeństwo i zadania ludzi wykonujących ważne społecznie zawody (lekarz, policjant, strażak). Wszyscy jednak wiemy, że aby pracować w tych zawodach trzeba przejawiać pewne cechy. Jedną z nich jest odwaga. Dlatego w poniedziałek dzieci wysłuchały opowiadania autorstwa M. Szeląg „O nieśmiałym strusiątku, które nie schowało głowy w piasek”, dzięki któremu przypomniały sobie czym jest właściwie „odwaga” i  wspólnie zastanawiały się, co oznacza zwrot „Chować głowę w pasek”. Na zakończenie zajęć wykonały „order odwagi” z papierowych talerzyków oraz umieściły drugie serce (serce do omawianej wartości „odwaga”) na swoich „roślinkach wartości”.

          W „Kąciku Dobrego Startu” Wasza pociecha utrwalała poznany w ubiegłym tygodniu nowy wzór – lizak policyjny, który kreśliła na tackach z kaszą i palcem w powietrzu, jednocześnie śpiewając poznaną piosenkę.

          Drodzy rodzice, pamiętajcie, że zajęcia prowadzone Metodą Dobrego Startu systematycznie, poprawiają kontakty społeczne, uczą współdziałania w grupie, a przede wszystkim usprawniają motorykę, koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową, poprawiają koncentrację, rozwijają umiejętności rytmiczne, orientację w przestrzeni, utrwalają znajomość części ciała i są ważną częścią naszej całotygodniowej pracy. Ich uzupełnieniem są proponowane przez nas zabawy z rymowankami wg M. Barańskiej – w minionym tygodniu były to rymowanki „Strażak” i „Stach”.

                      W ramach prowadzonych codziennie zajęć dydaktycznych dzieci rozwiązywały zagadki o „ważnych zawodach”: strażak, lekarz, policjant oraz poznawały tajniki pracy w nich m.in. na podstawie wiersza „Pożar” W. Broniewskiego. W sali powstały też kąciki tematyczne związane z wyżej wymienionymi zawodami, w których przedszkolaki codziennie spędzały wiele czasu, wcielając się w wymarzoną rolę strażaka, policjanta czy lekarza.

                      Ważną częścią zajęć związanych z bezpieczeństwem było zapoznanie dzieci z rolą numeru alarmowego „112” – dzieci mogły poznać i utrwalić jego wygląd, a także podczas wielu zabaw przećwiczyć, jak się go używa w sytuacji zagrożenia życia (na przykład w zabawie „Dzwonimy na 112”).

                      Podczas zajęć muzyczno-ruchowych dzieci bawiły się przy piosence „Jadąc samochodem” oraz rozpoznawały dźwięki wydawane przez różne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym np.: tramwaj, dzwonek roweru, samochodowy klakson…

                      Całotygodniową pracę podsumował zorganizowany w grupie quiz: „Co wiem o ruchu drogowym?” oraz samodzielnie zrobiony z rolek, słomek i kół orgiami „Wóz strażacki”.

                      Drodzy Rodzice, pobawcie się z Waszymi pociechami w domu i sami sprawdźcie jakich macie dzielnych: STRAŻAKÓW, LEKARZY i POLICJANTÓW. My już to wiemy…

                      A w następnym tygodniu zaprosimy do przedszkola jesień...

          Tydzień III. Jestem bezpieczny

          Drodzy Rodzice!

                      Minął kolejny  tydzień września… Pogoda za oknem wciąż dopisuje i zachęca do jesiennych spacerów i częstego przebywania na świeżym powietrzu. Korzystając z tej pięknej aury, staramy się w czasie dziennego pobytu Waszego dziecka w przedszkolu spędzać jak najwięcej czasu w ogrodzie przedszkolnym, organizując w nim różne zabawy ruchowe i tematyczne, np.: „Wyścigi samochodów”, zabawy w „berka” itp.  Wszystko po to, by zaspokoić ogromną w tym wieku potrzebę ruchu dzieci, pozwolić im nabrać odporności przed nieuchronną zimą oraz uatrakcyjnić realizowane zagadnienia.

                      W minionym tygodniu oprócz częstych pobytów na świeżym powietrzu zajmowaliśmy się tematyką związaną z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci uczestniczyły w wycieczce na skrzyżowanie, podczas której uczyły się w jaki sposób należy bezpiecznie poruszać się po chodniku i przechodzić przez jezdnię. Poznały przeznaczenie „pasów – zebry”, wybranych znaków drogowych oraz świateł sygnalizacyjnych. Zapoznały się również z wyglądem pojazdów specjalnych (karetka, radiowóz, wóz strażacki). Podczas wielu zabaw ruchowych i dydaktycznych utrwalały poznane wiadomości („Jak być bezpiecznym na drodze?”, „Przechodzimy przez ulicę”, „Ważne zawody”).

                      Na zajęciach muzycznych w przedszkolu Wasza pociecha poznała piosenkę „Jadąc samochodem” i bawiła się przy niej z innymi dziećmi,  ucząc się rozróżniać trzy tempa melodii: wolno, szybciej, najszybciej. W tym tygodniu dzieci rozmawiały również na temat roli sygnalizatora świetlnego na podstawie wiersza „Sygnalizator”, a podczas zajęć badawczych poznały eksperyment z barwieniem wody i sprawdziły, jak szybko bibuła może zmienić kolor wody.

                      Podczas poniedziałkowych zajęć dzieci poznały „odwagę” – nową  wartość, o której rozmawiały po wysłuchaniu wiersza „Stefek Burczymucha” M. Konopnickiej. Dzieci zastanawiały się, czy łatwo jest być dzielnym i odważnym oraz przytaczały przykłady sytuacji, w których one czegoś się bały. Wspólnie też zastanawialiśmy się, jak pokonywać nasze lęki i dlaczego mówi się, że „strach ma wielkie oczy”.

          W czasie wtorkowych zajęć w „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznały piosenkę „Lizak policyjny”.

                      Prosimy Państwa o utrwalanie z dzieckiem wprowadzonych przez nas wiadomości na temat ruchu drogowego i kształtowanie bezpiecznych nawyków podczas chodzenia po chodniku przy jezdni. Codziennie, gdy idziecie z Waszą pociechą do przedszkola, przypominajcie jej najważniejsze zasady poruszania się ulicą i nigdy nie przechodźcie na czerwonym świetle – jesteście bowiem autorytetem dla  dziecka, które uczy się przez naśladownictwo!

                      Wrzesień jest miesiącem poświęconym integracji grupy przedszkolnej, dlatego też dużo czasu poświęciliśmy na różne zabawy (tradycyjne i zaczerpnięte z pedagogiki zabawy), które sprzyjają budowaniu pozytywnych więzi w grupie oraz pozwalają przełamywać dziecięce lęki i niepewność związaną z rozstaniem z rodzicami, np.: „Uciekaj myszko”, „Go – Stop”, „Kółko graniaste” i wiele innych.

          Tydzień II. Nasze przedszkole

          Drodzy Rodzice!

                      Minął drugi tydzień, kiedy Państwa dziecko uczęszcza do przedszkola. Wasza latorośl powoli wraca do rytmu dnia sprzed wakacji i czuje się coraz bardziej bezpieczna w placówce.

                      W tym tygodniu kontynuowaliśmy temat związany z przyjaźnią. Dzieci poznały opowiadanie zatytułowane „O małym jeżu, który nie opuścił przyjaciela w potrzebie” i dowiedziały się, że prawdziwy przyjaciel jest wart więcej niż worek złotych monet. Przedszkolaki ozdobiły i przykleiły także pierwsze serca „przyjaźń” na swoje karty – „rośliny wartości”. Aby poczuć się milej w naszej przedszkolnej społeczności, w poniedziałek każdy wylosował z „pudła prezentów dla przyjaciół” wykonaną własnoręcznie przez swojego rówieśnika pracę plastyczną. Dzieci w tym wieku są nadal dość egocentryczne, dlatego to ćwiczenie przyczyniło się do jego przełamywania. To też jest zadnie dla Państwa w wychowaniu domowym. Pomagajcie dzieciom w pokonywaniu ich egocentryzmu, uczcie je dzielenia się swoimi przedmiotami, niesienia bezwarunkowej pomocy drugiemu, odczarujcie to silne dziecięce poczucie „ja” i „moje” poprzez otwieranie dziecka na dawanie, pożyczanie i wspólne działanie.

                      Podczas zajęć z Metody Dobrego Startu powróciliśmy do poznanej w poprzednim tygodniu piosenki pt. „Ślimak”, która została również wykorzystana do ćwiczeń przy wprowadzaniu wzoru muszli.

                      W tym tygodniu zajmowaliśmy się również tematem związanym z przedszkolem, a dokładniej z jego pracownikami i pomieszczeniami. Dzieci utrwaliły nazwy zawodów wykonywanych przez personel przedszkola, w kartach pracy dobierały do sylwet tych osób narzędzia ich pracy. Słuchały i omawiały wiersz pt. „Bo w przedszkolu...”. Dzieci utrwaliły również nazwy pomieszczeń, jakie znajdują się w przedszkolu oraz nazwy czynności, jakie się w danym pomieszczeniu wykonuje. Na zajęciach muzycznych bawiły się do piosenki pt. „Skaczemy”.  Na piątkowych zajęciach rozmawialiśmy o urodzinach na podstawie wiersza pt. „Urodziny Kaczki Lusi”, do którego odgrywaliśmy proste scenki. Był to bardzo emocjonujący dzień dla każdego 4-latka, bo urodziny zawsze wywołują wiele radości. Dzieci nauczyły się angielskiej piosenki „Happy Birthday” oraz wykonały prace plastyczne „urodzinowe torciki”, które następnie posłużyły do stworzenia w sali przedszkolnej „tablicy urodzinowej”.

                      Drodzy Rodzice, to był tydzień pełen wrażeń, ale przed nami kolejny, równie ciekawy! W następnym tygodniu rozpoczynamy tematy związane z ruchem drogowym i bezpieczeństwem.

          Tydzień I. W przedszkolu

          Drodzy Rodzice!

                      To był pierwszy tydzień Państwa pociechy w przedszkolu po wakacjach. Powrót po tak długiej przerwie zawsze wzbudza w dziecku wiele emocji. Mogą być to emocje pozytywne lub negatywne. Dziecko może przeżywać ekscytację, radość, zadowolenie z powrotu do grupy przedszkolnej, swojego nauczyciela, rówieśników. Może też być pełne obawy, zniechęcenia, lęku, co może być związane ze zmianą dotychczasowego trybu życia – w czasie wakacji dziecko miało więcej czasu na zabawę, nie musiało wstawać codziennie rano, więcej chwil spędzało z rodzicami, dziadkami czy innymi bliskimi, nie musiało walczyć o Państwa uwagę i zainteresowanie. W przypadku pojawienia się u Waszego 4-latka takich stanów ważne jest, abyście z nim porozmawiali, spokojnie wytłumaczyli, wspierali emocjonalnie, pokazywali, że jest ważny, chwalili za chętne poranne wstawanie do przedszkola. Ważne jest też, abyście  nigdy w obecności dziecka nie narzekali na przedszkole, jego personel czy rówieśników z grupy, bowiem dziecko może przejąć Państwa negatywne emocje i nie będzie czuło się bezpieczne, a tym bardziej samo będzie zniechęcone do pójścia do przedszkola. Pamiętajcie też, że jesteście wzorem i autorytetem dla swojej pociechy. Jeśli obiecaliście swojemu przedszkolakowi, że przyjdziecie po obiedzie, to po obiedzie musicie przyjść. Niedotrzymanie słowa z Waszej strony skutkuje brakiem zaufania, pewności u dziecka, następnie brakiem poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, a co za tym idzie każdorazowym stresem, wybuchem paniki i histerią przed wejściem do sali. Codzienne przychodzenie dziecka do przedszkola, nieokłamywanie go oraz nieuleganie jego buntom pozwoli na stopniową ponowną adaptację przedszkolaka. Dziecko będzie spokojne i pewne, bo będzie wiedziało, że każdy dzień ma swój określony rytm, każdego dnia taki sam.

                      Aby ułatwić dzieciom ponowną adaptację, w tym tygodniu bawiliśmy się w znane i nowe zabawy integracyjne oraz poświęciliśmy dużo czasu na zagadnienie przyjaźni.  Rozmawialiśmy na temat przyjaciół, wykonaliśmy wspólny plakat pt. „Przyjaciel”. Przedszkolaki przypomniały sobie  kilka poznanych w tamtym roku zabaw kołowych, pląsów i zabaw muzyczno-ruchowych. Dzięki nim dzieci wyzwalały pozytywne emocje, stawały się bardziej ze sobą zżyte, lepiej poznały siebie i swoich rówieśników, uczyły się okazywania drugiemu szacunku, przyjaźni i bycia jednością. Ułożyliśmy też wspólny  „Kodeks grupy”, czyli zbiór zasad grupowych, aby dzieci mogły poczuć się bezpiecznie w sali przedszkolnej i we wzajemnych kontaktach. Kodeks sprzyja nie tylko porządkowi w otoczeniu, ale dba również o higienę i stabilizację społeczno-emocjonalną dziecka, rozwija jego szkielet moralny, pozwala wyznaczyć granice.

                      W tym tygodniu przedszkolaki działały również poznawczo i motorycznie. Posłuchały dwóch wierszy: „Znaczki” I. Suchorzewskiej i „Naprawimy misia” Cz. Janczarskiego, które wprowadziły je w matematyczny świat klasyfikacji. Zrobiły również worki na buty podczas zajęć plastycznych. Brały udział w licznych zabawach ruchowych. W tym tygodniu dzieci poznały dwie piosenki: „Piłka Oli”, „Ślimak”, przy których wspaniale się bawiły, ćwiczyły wyczucie rytmu oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

                      Drodzy Rodzice rozpoczęliśmy wspólnie nowy rok szkolny, w którym kontynuować będziemy założenia z poprzedniej grupy. Każdy poniedziałek przeznaczony jest na zajęcia dotyczące uniwersalnych wartości, takich jak: przyjaźń, miłość, odwaga, pracowitość, uprzejmość. Dzieci będą poznawały i utrwalały wartości, które są przecież tak niezwykle istotne w kształtowaniu osobowości dziecka, jego charakteru i moralności. Takie wczesne wprowadzanie dziecka w świat wartości stworzy podwaliny do tego, aby w przyszłości Wasz przedszkolak wyrósł na prawego, pełnego szacunku do innych oraz pewnego siebie i swojej tożsamości człowieka. We wtorki w ramach „Kącika Dobrego Startu” dzieci będą spotykały się z metodą prof. Marty Bogdanowicz. Przedszkolaki co dwa tygodnie poznają jedną krótką piosenkę i przeznaczony jej wzór do ćwiczeń rytmicznych i koordynacyjnych. Metoda ta jest świetnym wprowadzeniem dziecka w późniejszą właściwą naukę pisania i czytania. W środy głównymi zagadnieniami działań będą dziedziny matematyki i przyrody. Popołudniu dzieci będą brały udział w zajęciach poświęconych kodowaniu, aby razem rozwijać logiczne myślenie. W czwartki przedszkolaki doświadczą dźwięków wokół siebie, w otoczeniu, bowiem zajmiemy się muzyką, czyli śpiewem, tańcem, grą na instrumentach, rytmem oraz ekspresją muzyczną. Czwartek jest też dniem przeznaczonym na działania sensoryczne oraz na sport i wszelką aktywność ruchową. W piątki dzieci doświadczą przede wszystkim działań plastycznych i technicznych. Oczywiście co najmniej raz na dwa tygodnie przedszkolaki będą eksperymentowały. Taki szczegółowy tygodniowy rozkład zajęć pozwoli każdemu dziecku poczuć się pewnie w grupie przedszkolnej, dziecko będzie wiedziało, że tydzień ma ustalony rytm zajęć o różnym charakterze. Dzięki temu dzieci nauczą się też szybciej nazw dni tygodnia.

                      Przed Państwa dzieckiem kolejny tydzień w przedszkolu, w którym będziemy utrwalali poznane w tym tygodniu wiadomości i umiejętności. Kontynuując tematykę przedszkola i przyjaźni, prosimy o przygotowanie przez dziecko na poniedziałek dowolnej pracy plastycznej (dziecko jej nie podpisuje) i włożenie jej w poniedziałek do specjalnego „pudła prezentów dla przyjaciół” wystawionego w sali przedszkolnej.

          ======================================================================================================

          Tydzień 15. Świąteczne tradycje

          Drodzy Rodzice!

          Miniony tydzień był poświęcony tradycjom bożonarodzeniowym. Dzieci przypomniały sobie polskie i światowe obrzędy i tradycje związane z tymi świętami. Przypomnieliśmy sobie także kilka popularnych kolęd, takich jak Cicha noc oraz Do szopy, hej pasterze. Jak w każdym tygodniu – doskonaliliśmy motorykę małą poprzez zadania grafomotoryczne i zabawy plastyczne. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o ich sposobach spędzania czasu w święta, dzięki czemu rozwijały ekspresję słowną. Bardzo ciekawym tematem był dla dzieci savoir vivre, a dzięki przystępnemu podaniu go w formie zabawnych tekstów zaczerpniętych z książki G. Kasdepke Bon czy ton… savoir-vivre dla dzieci przedszkolaki przypomniały sobie najważniejsze zasady dobrego zachowania, np. przy stole.

          Przy okazji rozmowy o drzewkach iglastych wprowadziliśmy literę L, l. Dzieci już wiedzą, że w lesie nie rosną choinki, a tata do domu przynosi drzewko iglaste, które trzeba przystroić. Po wysłuchaniu opowiadania Renaty Piątkowskiej Wigilia z powodzeniem powinny opowiedzieć Wam o dawnych dekoracjach świątecznych. Nie pominęliśmy jednak nowoczesnych choinek i dekoracji. Dzieci poznały cyfrę i liczbę 7. W różnych formach utrwalaliśmy również poznane dotychczas litery i cyfry.

          W kolejnym tygodniu – tym poświątecznym – zajmiemy się Nowym Rokiem, a co za tym idzie tematem kalendarza. Skupimy się na porach roku, miesiącach, dniach tygodnia, a także różnych innych sposobach pomiaru czasu.

          Życzymy wesołych świąt i do zobaczenia w Nowym Roku!

           

           

           

          Tydzień 14. Kim będę, gdy dorosnę?

          Drodzy Rodzice!

          Ostatni tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zawodach wykonywanych przez ludzi. Rozmawialiśmy o naszych obowiązkach i wynikających z nich konsekwencjach. Dzieci utrwaliły sobie nazwy zawodów oraz nauczyły się czytać globalnie niektóre z nich. Poznały atrybuty ludzi pracujących w danym zawodzie.

          Rozmawialiśmy na temat wykonywanych przez Was zawodów, o czym dzieci opowiadały z niezwykłą dumą i satysfakcją. To dzięki Waszej pracy mogliśmy poruszyć temat zawodów nowoczesnych i zawodów przyszłości, porozmawiać o robotach zastępujących człowieka lub pomagających mu. Przy okazji omówienia tematyki robotów wprowadziliśmy literę R, r. Dzieci odszukiwały ją na obrazkach wśród innych grafemów, wykonywały szereg zadań językowych, grafomotorycznych. Nie pominęliśmy jednak tematu dawnych zawodów, dziś już rzadko spotykanych, tj. flisak, bednarz, zdun, kołodziej, kowal i inne. Szczególną uwagę poświęciliśmy zawodowi krawcowej, dzięki czemu dzieci mogły wykonywać wiele aktywności. Przeliczały i klasyfikowały, układały rytmy, przeplatały sznurówki przez dziurki, polisensorycznie poznawały różne materiały.

          W minionym tygodniu poruszaliśmy również temat świątecznych przygotowań. Rozmawialiśmy o świątecznych porządkach i dziecięcych obowiązkach z nimi związanych. Pamiętajcie, że maluchy bardzo chcą uczestniczyć z Wami w przygotowaniu do świąt, nie wyręczajcie ich i nie odmawiajcie im uczestnictwa w pracach domowych. Nasze pięciolatki doskonale już wiedzą, co należy sprzątać w danym pomieszczeniu i jakich środków używać, aby nie zanieczyszczać środowiska. Dzieci pomogą Wam również w nakryciu do stołu, zakupie produktów spożywczych, chętnie wezmą udział w wypiekach świątecznych specjałów oraz dobieraniu potraw na wigilijny stół. 

          W kolejnym tygodniu wracamy do naszych ulubionych tematów świątecznych. Tym razem zajmiemy się przygotowaniami do świąt.

          Uwaga!

          W czwartek są odwołane zajęcia języka angielskiego z powodu szkolenia nauczyciela. Dzieci kończą więc tego dnia zajęcia o godzinie 12:30 i odjeżdżają pierwszym odwozem. Proszę o wcześniejszy odbiór dzieci z przedszkola i na przystankach. 

          Tydzień 13. Grudniowe życzenia

           

          Drodzy Rodzice!

          Rozpoczęliśmy pierwszy tydzień związany z radosnym czasem świąt. Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja, szukały różnic między dawnym Mikołajem – biskupem a tym współczesnym. Z chęcią rozmawiały o własnym marzeniach i sposobach na ich realizację. Dowiedziały się, że marzenia mogą być nie tylko materialne.

          W tym tygodniu byliśmy na wycieczce w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Obejrzeliśmy spektakl "Brzydkie Kaczątko". Po drodze odwiedziliśmy także miejsce pamięci Bohaterów poległych w walce z niemieckim faszyzmem o Wolność Ziemi Łomżyńskiej w Nowogrodzie. Dzieci świetnie się spisały. Niektóre z nich były pierwszy raz w teatrze, a niektóre pierwszy raz jechały autobusem, co również okazało się atrakcją dla dzieci. Na pewno sporo opowiadały o wyjeździe.

          W minionym tygodniu wprowadziliśmy nową literę K, k. Dzieci dokonywały syntezy i analizy słuchowej wyrazów. Z zapałem wykonywały zadania grafomotoryczne. Coraz lepiej radzą już sobie z trzymaniem narzędzi pisarskich, z czego jesteśmy bardzo dumni. Prosimy, zwracajcie uwagę na dobry chwyt także w domu i chwalcie dziecko za postępy w tym zakresie.

          Oprócz litery K, k wprowadziliśmy także liczbę 6, której poznanie zbiegło nam się z mikołajkami. Przy okazji tego święta powtórzyliśmy dni tygodnia.

          W kolejnym tygodniu porzucamy na chwilę temat świąt, aby porozmawiać z dziećmi o zawodach wykonywanych przez dorosłych. Prosimy, poświęćcie chwilę na rozmowę z dzieckiem na temat własnej pracy, miejsca wykonanego zawodu oraz powierzonych Wam czynności. Z ogromną satysfakcją podzielą się z nami tą wiedzą na zajęciach.

          Tydzień 12. Zimno, coraz zimniej

           

          Drodzy Rodzice!

           

          Mamy za sobą pierwszy temat dotyczący zbliżającej się zimy. Przedszkolaki bardzo prężnie pracowały przez miniony tydzień. Z zapałem rozwiązywały zagadki o zwierzętach leśnych. Dowiedziały się, w jaki sposób różne zwierzaki przygotowują się do zimy. Odkryły, że niektóre z nich zapadają w sen zimowy, inne hibernują czy chowają się np. pod liśćmi. 

          Przedszkolaki nauczyły się czytać globalnie nowe wyrazy, tj. wiatr, jeż, wiewiórka, niedźwiedź, dzik, zając, sarna. Po wysłuchaniu dłuższych opowiadań z zapałem ilustrowały ich treść. Coraz lepiej radzą też sobie z opowiadaniem o treści przeczytanych utworów.

          W tym tygodniu wprowadziliśmy liczbę 5. Dzieci doskonaliły umiejętność rozróżniania jej wśród innych liczb. Porównywały zbiory związane z zapasami na nadchodzącą zimę. Dowiedziały się, jak i czym dokarmiać zwierzęta zimujące w Polsce oraz czym różni się karmnik od paśnika. Oprócz liczby 5 wprowadziliśmy też literę y, y, dzięki której dzieci mogły utrwalić liczbę mnogą wyrazów. Bardzo dobrze radziły sobie z jej tworzeniem.

          Omawiając temat o ptakach, pięciolatki słuchały wiersza J. Brzechwy Sójka. Stał się on pretekstem do rozmowy na temat ptaków pozostających w kraju i odlatujących na zimę. Przedszkolaki poznały przy okazji budowę ciała ptaków, wykonywały serię eksperymentów z piórami. Dzięki nim mogły dowiedzieć się, dlaczego ptaki latają. Zapewne podzieliły się już z Wami tą wiedzą.

          W kolejnym tygodniu w naszym przedszkolu poczujecie już świąteczny nastrój. Zaczynamy tematykę związaną z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.

          Tydzień 11. Zwierzęta domowe

           

          Drodzy Rodzice!

          W minionym tygodniu zajmowaliśmy się tematem zwierząt domowych. Dzieci miały okazję do pochwalenia się wiedzą i doświadczeniami związanymi z hodowaniem domowego pupila. Wiedzą już bardzo dużo na temat opieki nad zwierzętami, sposobów ich dokarmiania czy wizyt u weterynarza. Nasze pięciolatki poznały naturalne środowiska, z których pochodzą niektóre zwierzęta domowe. Wspólnie z dziećmi obalaliśmy różne stereotypy powstałe wokół zwierząt, np. że kot pije mleko, spada zawsze na cztery łapy. Przy okazji rozmowy o domach zwierząt wprowadziliśmy literę D, d. Dzieci dokonywały analizy głoskowej i sylabowej wyrazów, wyszukiwały wyrazy na daną głoskę. 

          Wychodząc od zwierząt domowych, przeszliśmy do gromad, w których żyją zwierzęta. Dzieci poznały takie terminy jak gady, płazy, ptaki, ryby czy ssaki. Brały udział w wielu zabawach pozwalających im zapamiętać cechy zwierząt należących do różnych gatunków. Poznały środowiska ich życia i sposoby komunikowania się. Przedszkolaki utrwaliły też liczbę 4 w różnych jej aspektach. Przeliczały obiekty, porządkowały je.

          W tym tygodniu obchodziliśmy także Dzień Pluszowego Misia. Dzieci świetnie się bawiły z przyniesionymi do przedszkola maskotkami. Przy okazji wprowadziliśmy elementy historii o pluszowym misiu, utrwaliliśmy umiejętność dostrzegania różnic i podobieństw. Przypomnieliśmy też sobie różne misie pochodzące z bajek dla dzieci. Część z nich przedszkolaki miały okazję ponownie zobaczyć, czy sprawiło im wiele radości. Dzieci wykonywały również prace na konkurs "Mój przyjaciel Miś". Powstały piękne prace. Dzieci włożyły w nie dużo pracy i wysiłku. Doceńcie proszę te starania. 5 prac zostało szczególnie wyróżnionych, ale wszystkie zasługują na pochwałę.

          W kolejnym tygodniu wejdziemy w tematy związane z nadchodząca wielkimi krokami zimą. Nie martwcie się – atmosfera na pewno będzie gorąca!

          Szanowni Rodzice!

          Informuję, że w dniu 19 listopada 2019r (wtorek) o godz. 14:30 odbędzie się ogólne ZEBRANIE RODZICÓW.  Zebranie grupowe w sali przedszkolnej proponuję o godz. 13:30.

          20 listopada dzieci proszone są o ubranie się na żółty kolor (oczywiście w miarę możliwości)

           

           Tydzień 10. Jesienna pogoda

           

          Drodzy Rodzice!

           

          Miniony tydzień był okazją do wielu eksperymentów i doświadczeń, a także obserwacji przeprowadzanych w naszym przedszkolu. Dotyczyły one m.in. niezwykle trudnego zjawiska ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi. Dzieci odkryły, że Ziemia jest ruchoma. Wasze pociechy wiedzą już prawdopodobnie, skąd bierze się dzień i noc oraz pory roku. Dzieci pochwaliły się rozległą wiedzą na temat Układu Słonecznego i obecnych w nim planet. Układały je w kolejności od Słońca i porównywały ich wielkości.

          Omówienie wiersza Juliana Tuwima Dyzio marzyciel stało się wstępem do pracy plastycznej – stworzenia chmury z farby na kartce papieru i rozmów na temat dziecięcych marzeń. Przedszkolaki poszerzyły też swoją wiedzę na temat chmur, ich rodzajów i procesu ich powstawania.  Dzieci dowiedziały się, skąd się bierze deszcz. Zabawy z wodą pozwoliły przedszkolakom na doskonalenie motoryki małej, tak ważnej z punktu widzenia przygotowania do pisania.

          Opowiadania o tacie spędzającym deszczowy dzień z dzieckiem stało się wstępem do wprowadzenia litery T, t, którą dzieci utrwaliły dzięki różnym ćwiczeniom polisensorycznym i pracom plastycznym. 

           

          Tydzień 9. Listopadowe wspomnienia

          Drodzy Rodzice!

          Na początku tygodnia przypomnieliśmy sobie członków naszych rodzin. Dzieci sporządziły mapę myśli wokół pojęcia RODZINA, co zainicjowało rozmowy na tematy z nią związane. Dzięki pracy w tym tygodniu udało się nam Państwa lepiej poznać. Dzieci z chęcią opowiadały o swoich rodzinach, dzieliły się własnymi doświadczeniami. Poznaliśmy też lepiej Państwa rodziców, mogliśmy pooglądać przyniesione przez dzieci zdjęcia, co stało się wstępem do długich rozmów na temat historii Waszych rodzin. Dzieci poznały różne formy przechowywania i kolekcjonowania zdjęć, dawne i nowe aparaty fotograficzne. W czasie oglądania zdjęć babć i dziadków z młodości mogły zapoznać się z dawnymi strojami, dekoracjami domów, zwyczajami i zabawkami. 

          Rozmowy na tematy związane z przeszłością stały się wstępem do wprowadzenia z dużym wyczuciem i wrażliwością tematyki śmierci. To niezwykle skomplikowane wychowawczo tematy, jednak bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka i jego ciekawości poznawczej.

          W minionym tygodniu wprowadziliśmy także liczbę 3 i nową literę – M, m. Staraliśmy się przygotować dzieci do bardzo trudnej umiejętności czytania i pisania. Gdyby dzieci pytały o znaczenie literek, spróbujcie wymawiać je krótko (czytać głoskami, nie literkami, które utrudniają proces czytania).

           

          Tydzień 8. Zabawy na jesienne wieczory

           

          Drodzy Rodzice!

           

          W minionym tygodniu zgłębialiśmy z dziećmi temat sztuki. Stworzyliśmy mapę myśli wokół pojęcia ARTYSTA, dowiedzieliśmy się, że nie jest ono związane jedynie ze sztukami plastycznymi. Wasze pociechy poznawały nazwy zawodów artystycznych oraz ich atrybuty, odgadywały zagadki słowne i ruchowe z nimi związane.

          Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, które oglądały na reprodukcjach (pejzaż, martwa natura, malarstwo artystyczne, portret).

          W minionym tygodniu oprócz sztuk plastycznych przedszkolaki pogłębiały także wiedzę na temat świata muzyki. Zapoznały się z różnymi rodzajami muzyki (klasyka, hip-hop, rock, jazz itp.). Warto pamiętać, że uwrażliwienie na dźwięki jest podstawą do przygotowania dzieci do nauki czytania.

          Przedszkolaki uczyły się również odczytywać emocje płynące z wysłuchiwanych dzieł muzycznych, poruszać się w jej rytm.

          Podczas zajęć dzieci zapoznały się także z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Uświadomienie dzieciom jak wyglądało dzieciństwo znanych postaci, pozwala im lepiej zrozumieć ich twórczość. Przedstawienie sławnych Polaków jest zaś podstawą do budowania tożsamości narodowej.

          Ostatni tydzień został też wzbogacony o wprowadzenie kolejnej litery – E, e, którą dzieci utrwaliły podczas wykonywania różnych ćwiczeń słuchowych i wzrokowych.

          Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o udostępnienie dzieciom zdjęć rodzinnych, które przydadzą nam się w trakcie realizacji tematów w następnym tygodniu. Dobrze byłoby, żeby na zdjęciach znaleźli się także dziadkowie (najlepiej w młodości).

          Tydzień 7. Jesienią w parku i w lesie

           

          Drodzy Rodzice!

           

          W tym tygodniu udaliśmy się z dziećmi w magiczną podróż do jesiennego parku i lasu.

          Przedszkolaki oglądały zdjęcia zwierząt żyjących w lesie, utrwaliły sobie ich nazwy, które następnie odczytywały globalnie. Odgadywały zagadki słowne, obrazkowe i dźwiękowe dotyczące tej tematyki. 

          Dzieci szukały w parku różnych darów jesieni, które skrupulatnie zbierały, zaznaczały w karcie badacza, a następnie przyniosły do przedszkola. Zgromadzone liście, kasztany, żołędzie i inne atrybuty stały się okazją do działań manipulacyjnych, klasyfikacji, segregacji obiektów według kształtu i koloru, układania rytmów (także muzycznych), samodzielnych poszukiwań w atlasach i książkach. Niektóre dzieci bez problemu już rozpoznają liście i owoce polskich drzew. 

          Podczas zajęć i wykonywania doświadczeń związanych z pobieraniem wody przez roślinę, dzieci pogłębiły swoją wiedzę przyrodniczą i dowiedziały się, dlaczego liście zmieniają kolor. Kiedy pogłębialiśmy temat związany z drzewami iglastymi, dzieci miały okazję do porównywania igieł różnych drzew i wielkości szyszek. Dowiedziały się, po co drzewom są szyszki. 

          W tym tygodniu wykonywaliśmy bardzo dużo różnych prac plastycznych, które nie tylko kształtują motorykę małą, ale przede wszystkim rozbudzają kreatywność naszych pociech.

          W następnym tygodniu zajmiemy się szeroko rozumianym tematem sztuka.

          Tydzień 6. Dbamy o zdrowie

           

          Drodzy Rodzice!

           

          W minionym tygodniu zajmowaliśmy się szeroko pojętym tematem zdrowia człowieka.

          Dzieci przypomniały sobie, czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

          oraz utrwaliły nazwy produktów należących do każdego piętra piramidy. W związku z tym,

          że ruch stanowi najważniejsze piętro piramidy, dzieci miały okazję do wielu dyskusji na temat

          wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Poszerzyły zasób słownika o nazwy piłek i dyscyplin sportowych z nimi związanych. Dzieci wiedzą jak przygotować zdrowy sok owocowy i sprawdziliśmy, które produkty zawierają cukier. Dzieci były zdziwione, że znajduje się on nie tylko w słodyczach.  Dzięki tym zabiegom staraliśmy się kształtować u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe. Proponujemy Państwu, by wzmocnić rezultat naszych działań, rozmawiać z dziećmi w domu na temat zdrowego odżywiania i zasad przygotowania zdrowych posiłków.

          W tym tygodniu przedszkolaki utrwaliły sobie także źródła pochodzenia produktów i udoskonaliły tym samym tak ważne z punktu widzenia dalszej edukacji myślenie przyczynowo-skutkowe. Rozmawialiśmy na tematy związane ze zdrowiem, poruszyliśmy też problem dostosowania ubioru do pogody. Dzieci przypomniały sobie nazwy części garderoby, także te bardziej nietypowe jak marynarka, kombinezon czy palto, dokonywały klasyfikacji i selekcji.

          W minionym tygodniu poznaliśmy również kolejną liczbę – 2, co pozwoliło nam na utrwalenie pojęcia para. Dzieci przeliczały i porządkowały przyniesione "dary". Oprócz liczby 2, wprowadziliśmy także nową literę – I, i.

          Rozmawiając o higienie, zgłębiliśmy temat bakterii i wirusów, bezpośrednio związanych z chorobami przedszkolaków. Poznaliśmy sposoby ochrony przed zarazkami, poszerzyliśmy wiedzę na temat środków higienicznych potrzebnych do dbania o zdrowie. 

          Zwieńczeniem tygodnia było wprowadzenie numeru alarmowego 112. Bardzo prosimy, by Państwo spróbowali go z dziećmi utrwalić, gdyż znajomość tego numeru może uratować życie Wasze i Waszych pociech. 

          W minionym tygodniu rozmawialiśmy także o pracy lekarzy i policjantów. Wspominając o zawodzie policjanta, staraliśmy się odczarować jego rolę i uświadamiać dzieciom, że nie należy się go bać, a w wielu okolicznościach można zwrócić się do niego o pomoc.

          W kolejnym tygodniu będziemy omawiać tematy związane z jesienią w parku i lesie. Prosimy o przyniesienie do przedszkola książek o zwierzętach polskich lasów oraz innych pozycji nawiązujących do omawianej pory roku.

          Tydzień 5. Dary jesieni

           

          Drodzy Rodzice!

           

          Właśnie zakończyliśmy pierwszy jesienny tygodniowy temat w naszej grupie. Zajmowaliśmy się warzywami i owocami zarówno typowo jesiennymi, jak i dojrzewającymi podczas innych pór roku i rosnącymi w innych strefach klimatycznych. Usystematyzowaliśmy wiedzę na temat jadalnych części warzyw, ich systemów korzeniowych, a także poznaliśmy bardziej nietypowe warzywa, takie jak bakłażan, szparagi, cukinia, itp. Dzięki przyniesionym do przedszkola warzywom i owocom doskonaliliśmy umiejętności opisu, a podczas wykonywanych doświadczeń nauczyliśmy się rozróżniać warzywa od owoców. Poznaliśmy cykl rozwojowy roślin – od ziarenka do owocu. Nauczyliśmy się także kolejnej literki: A, a. W celu jej utrwalenia proponujemy w domu zabawy w wyszukiwanie tej głoski w nazwach owoców i warzyw, np. podczas przeglądania gazetek reklamowych lub wizyty w sklepie.

          W tym tygodniu nie zabrakło także zajęć doskonalących umiejętności matematyczne – porównywanie liczebności, przeliczanie, układanie zbiorów, klasyfikowanie czy układanie rytmów matematycznych. Dzięki przyniesionym przez Państwa materiałom wszystkie te działania mogliśmy wykonać na prawdziwych przykładach, co sprawiło dzieciom dużą radość.

          Podsumowaniem całego tygodnia był temat przetworów jesiennych. Zachęcam Państwa do angażowania dzieci w prace kuchenne podczas przygotowywania przetworów czy zwykłych potraw. Zaletą tego typu zabaw jest nie tylko zdobywanie przez dzieci umiejętności kulinarnych, ale też matematycznych i dotyczących zdrowego stylu życia. Czynności wykonywane w kuchni usprawniają również motorykę małą, tak ważną z punktu widzenia przygotowania dziecka do niełatwej umiejętności pisania.

          Tematem kolejnego tygodnia w przedszkolu będzie zdrowy styl życia. Prosimy, by dzieci na czwartek przyniosły gazetki reklamowe z supermarketów.

          Tydzień 4. Dbam o siebie i środowisko

           

          Drodzy Rodzice!

           

          W tym tygodniu zajmowaliśmy się tematem dbania o zdrowie i środowisko. Dzieci utrwaliły nazwy części ciała człowieka i zapoznały się z najważniejszymi organami wewnętrznymi, takimi jak m.in. mózg, płuca, serce. Aby zrozumieć działanie niektórych z nich, posłużyliśmy się doświadczeniami, np. poznawaliśmy pojemność naszych płuc dzięki dmuchaniu balonów.

          Dogłębniej zajęliśmy się tematem zmysłów człowieka, wykorzystywaliśmy do tego wiele różnorodnych doświadczeń. Poznaliśmy w ten sposób działania i funkcję wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Niezwykle ważne w tym kontekście było uwrażliwienie dzieci na osoby niepełnosprawne. Dzięki rozmowom, a także kilku ćwiczeniom, podczas których dzieci wcielały się w rolę osób niewidomych czy niesłyszących, zrozumienie dla osób niepełnosprawnych będzie znacznie większe.

          Ważnym tematem podjętym w tym tygodniu było również zanieczyszczenie środowiska i jego wpływ na człowieka i jego zmysły. Dzieci wykonały z naszą pomocą doświadczenie pokazujące, jakie powietrze nas otacza i czy jest dla nas groźne.

          Ten tydzień był dla nas ważny, ponieważ dzieci podczas wielu zabaw i gier edukacyjnych zapoznały się z pierwszą literą – O i liczbą – 1. W celu lepszego zapamiętania ich kształtu, dzieci wykonały polisensoryczne szablony do albumu, do którego będą dokładały poznawane litery i liczby i dzięki temu będzie stanowił pomoc w nauce przez kolejne lata.

          Aby pomóc dzieciom w zapamiętaniu nowej litery, zachęcamy do wspólnych zabaw, np. w wyszukiwanie i kolorowanie liter o w gazetach, a także szukanie słów rozpoczynających się, zawierających w środku i na końcu głoskę o.

          W kolejnym tygodniu będziemy omawiać dary jesieni, a w związku z tym prosimy o przyniesienie na poniedziałek warzyw (im bardziej różnorodne tym lepiej), na wtorek owoców (krajowych i zagranicznych), a w kolejnych dniach innych darów jesieni, np. jarzębiny, kasztanów, żołędzi.

          Tydzień 3. Jesteśmy bezpieczni

           

          Drodzy Rodzice!

           

          W tym tygodniu poruszaliśmy niezwykle ważny temat, jakim jest bezpieczeństwo. Skupiliśmy naszą uwagę nie tylko na znakach drogowych i przejściu dla pieszych (choć te elementy także utrwaliliśmy), ale na bezpieczeństwie w domu, w kontakcie z nieznajomymi, a także na postępowaniu w sytuacjach zagrażających życiu, takich jak pożar.

          Utrwaliliśmy jak niezwykle ważna jest znajomość przez dzieci dokładnego adresu zamieszkania oraz imienia i nazwiska w przypadku np. zgubienia się. Zachęcamy Państwa do powtórzenia tych informacji wspólnie z dziećmi (nie zaszkodzi również nauczenie numeru telefonu do rodziców).

          W tym tygodniu rozmawialiśmy także o tym, że nie każdemu należy ufać. Dzieci utrwaliły zasadę, że każda nieznajoma osoba może być niebezpieczna, niezależnie od tego jak wygląda. Zachęcamy do rozmowy z dziećmi i ustalenia, do kogo z bliskich mogą się zwrócić, gdy czują się zagrożone lub się zgubią. Proponujemy także przygotowanie wspólnie z dzieckiem listy numerów alarmowych oraz do bliskich, która zawiśnie w widocznym miejscu i pomoże przedszkolakowi w razie nagłej potrzeby wezwać pomoc.

          W przyszłym tygodniu zajmiemy się tematem zdrowia, higieny, ciała i zmysłów człowieka. Na wtorek prosimy o przyniesienie książek o tej właśnie tematyce.

          Tydzień 2. Wakacyjne wspomnienia

           

          Drodzy Rodzice!

           

          Właśnie zakończyliśmy drugi powakacyjny tydzień, ale nadal wspominamy wakacje.

          W ostatnich dniach przypomnieliśmy sobie, jaką porą roku jest lato i czym się charakteryzuje.

          Szczególną uwagę poświęciliśmy bezpieczeństwu związanemu z przebywaniem na słońcu.

          Aby przekonać się, jak groźne może być dla nas słońce, wykonaliśmy wiele różnorodnych doświadczeń w naszym ogrodzie dotyczących absorpcji ciepła. Doświadczenia i eksperymenty są niezwykle ważne w procesie edukacji, ponieważ pomagają dzieciom na własne oczy przekonać się o wielu rzeczach, które nam–dorosłym wydają się oczywiste. Dlatego też w naszym pakiecie edukacyjnym zajęcia badawcze będą jednym z głównych filarów nauki.

          W minionym tygodniu rozmawialiśmy także o wakacyjnych podróżach i pamiątkach z nich przywiezionych. Dzięki takim rozmowom na tematy bliskie dzieciom wzmacniamy ich odwagę przed publicznymi wystąpieniami i zachęcamy do budowania dłuższych wypowiedzi. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat kierunków wakacyjnych pobytów w naszym kraju i za granicą. Dzięki pracy z mapą wiedzą już, gdzie leżą i jak oznaczane są morza, jeziora i góry,

          a także potrafią oszacować odległość na mapie. W tym tygodniu w wielu różnych zadaniach

          doskonaliliśmy także umiejętności matematyczne, takie jak klasyfikowanie czy segregowanie,

          a także bardzo ważną umiejętność, jaką jest motoryka mała, czyli sprawność ręki, niezbędna

          w przyszłości do prawidłowego pisania.

          Temat kolejnego tygodnia będzie równie ważny, bo dotyczyć będzie bezpieczeństwa zarówno w domu, w przedszkolu, na ulicy, jak i na placu zabaw. Warto porozmawiać z dziećmi na ten temat wcześniej.

          W poniedziałek, dzieci otrzymają do domu kartę pracy z zadaniem domowym. Celem tego ćwiczenia będzie obserwacja elementów przestrzeni podczas drogi do przedszkola. Dzięki tego typu zadaniom kształtujemy w dzieciach odpowiedzialność, tak ważną z perspektywy przyszłej nauki szkolnej.

           

           

          Tydzień 1. W przedszkolu

           

          Drodzy Rodzice!

           

          Zaczęliśmy kolejną przygodę, jaką jest nowy rok przedszkolny! Wasze dzieci są już w grupie 5-latków.

          W minionym tygodniu, jeszcze w wakacyjnym nastroju, dzieci powoli przypominały sobie nasz przedszkolny świat. Dla wielu z nich powrót do przedszkola po wakacjach był od dawna oczekiwany, dla niektórych nie był jednak łatwy. Wspólnie staraliśmy się, by ten tydzień był pełen miłych doświadczeń. Aby atmosfera w naszej grupie była tak dobra, jak w poprzednim roku, w tym tygodniu wiele czasu poświęciliśmy na zabawy integrujące naszą grupę. Ważnym elementem było przypomnienie sobie wzajemnie własnych imion, a także zachęcanie do aktywnego udziału w zajęciach. Rozmawialiśmy o emocjach towarzyszących pierwszego dnia w przedszkolu, przypomnieliśmy sobie plan dnia, według którego działamy, a także stworzyliśmy wspólnie plan na cały rok, w którym umieściliśmy najważniejsze dla naszej grupy wydarzenia, m.in. przedszkolne święta, wycieczki, a także urodziny dzieci.

          Oczywiście, jak co roku stworzyliśmy wspólnie nasz grupowy regulamin. Zachęcamy

          wszystkich rodziców do zapoznania się z nim w naszej sali. Niezwykle ważne jest, aby przedszkolne zasady były spójne z tymi domowymi, gdyż prowadzi to do sukcesu wychowawczego. W najbliższym tygodniu skupimy się na wakacyjnych wspomnieniach, w związku z tym zachęcamy do rozmów z dziećmi i wspólnego przypomnienia sobie przygód z minionego lata, zwłaszcza na podstawie zdjęć, pamiątek, map i pocztówek.

          Na wtorek prosimy o przyniesienie przez dzieci pamiątek z wakacyjnych podróży. Nie musi to być nic specjalnego, wystarczy, by – według dziecka – było związane z wakacjami.

           

           

          Zebranie nr 2. odbędzie się 1października 2019r. (wtorek) o godzinie 13.40.

           

          Zebranie nr 1. z rodzicami grupy 0b "Pszczółki" odbędzie się

          25 września 2019 roku o godzinie 14.30.

          Zebranie ogólne z rodzicami odbędzie się 25 września 2019 roku o godzinie 15.30.

          Serdecznie zapraszam!smiley