• Nadanie imienia szkole

        • Od września 2009 roku do dnia dzisiejszego realizowaliśmy bardzo ważny dla naszej szkoły Projekt Nadania Imienia Szkole.

          W projekcie wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej w Turośli oraz społeczność lokalna.

          Odpowiedzialność za przeprowadzenie kampanii mającej na celu dokonanie wyboru patrona spoczywała na komisji powołanej wśród nauczycieli na czele z liderem grupy - panią Alicją Pieloszczyk, a także na Dyrektor szkoły Pani Małgorzacie Witkiewicz.

          Projekt Nadanie Imienia Szkole został podzielony na trzy etapy.

           

          ETAP I

          od września 2009 r. do 7 maja 2010 r.

           

          Wychowawcy klas III-VI przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat: „Kto może być patronem naszej szkoły? Poszukujemy autorytetów”. Odbyły się dyskusje, prezentacje kandydatów na patrona szkoły.

          Uczniowie zgłaszali swoje propozycje do przygotowanej skrzynki znajdującej się w szkolnej bibliotece do dnia 31 marca 2010 r.

          Nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli zgłaszać swoje propozycje na przygotowaną wcześniej listę wyłożoną w pokoju nauczycielskim.

          Rodzice i społeczność lokalna zgłaszała swoje kandydatury do wychowawców, na adres szkoły lub adres e-mail, wypełniając formularz na stronie internetowej szkoły.

          W dniu  6 maja 2010 r. przeprowadzone zostały wybory kandydatów na patrona.  Zgodnie z wolą społeczności szkolnej: uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły, kandydatami na Patrona Szkoły Podstawowej w Turośli, wyłonionymi w wyniku głosowania, zostali:

          1. HANKA BIELICKA

          2. MIKOŁAJ KOPERNIK

          3. JANUSZ KORCZAK

          4. STEFAN LIPIŃSKI

          5. KORNEL MAKUSZYŃSKI

          6. KS. JAN TWARDOWSKI

          7. KARD. STEFAN WYSZYŃSKI

          ETAP II

          od 10 maja 2010 r. do 17 czerwca 2010 r.

           

          W celu przybliżenia całej społeczności szkolnej sylwetek kandydatów na patrona, podjęto następujące zadania:

          • Zespół koordynujący przygotował na szkolnym korytarzu wystawę prezentującą wybranych kandydatów.
          • Wybrani nauczyciele przedstawili sylwetki kandydatów w postaci prezentacji multimedialnych.
          • Uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali plakaty informacyjne i gazetki w salach i na korytarzach.

          W dniu 17 czerwca 2010 roku odbyły się kolejne ogólnoszkolne tajne wybory patrona szkoły. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły większością głosów zdecydowali, iż Patronem Szkoły Podstawowej w Turośli zostanie KS. JAN TWARDOWSKI.

           

          ETAP III

          od 18 czerwca 2010 r.

           

          Pani Dyrektor Małgorzata Witkiewicz sporządziła wniosek o nadanie szkole imienia i przekazała go do Urzędu Gminy Turośl.

          Po dokonaniu wyboru patrona, w celu przybliżenia postaci patrona realizowano w szkole zadanie „Poznajemy patrona szkoły”. Wychowawcy, nauczyciele języka polskiego oraz informatyki przeprowadzili szereg lekcji poświęconych życiu i twórczości Księdza Jana Twardowskiego oraz wyznawanym przez niego wartościom.

           

          Dnia 29 kwietnia odbył się apel prezentujący sylwetkę i wybrane utwory przyszłego patrona naszej szkoły. Uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznych, recytatorskich oraz konkursie dotyczącym biografii i twórczości Ks. Jana Twardowskiego.

          Na Dzień Nadania Imienia Szkole obrano 3 czerwca 2011 r.

           

           

          KS. JAN TWARDOWSKI (1915 roku - 2006)

           

          W czasie II wojny światowej był żołnierzem AK, brał udział m.in. w kampanii wrześniowej, powstaniu warszawskim. Ukończył studia polonistyczne, a następnie seminarium duchowne (święcenia kapłańskie przyjął w 1948 r.). Pracował m.in. jako duszpasterz w kilku parafiach, był katechetą dzieci specjalnej troski. Prawie 50 lat był rektorem w warszawskim kościele sióstr wizytek.

          Ks. Twardowski nazywał siebie „Księdzem, który pisze wiersze” – najbardziej lubił pisać dla dzieci, wiele razy podkreślał, że dużo zawdzięczał dzieciom, prostym obrazowym językiem mówił o zwyczajnym świecie: o kwiatach, drzewach, świętach, wakacjach.

          Dzieciom zadedykował m.in. swoje zbiory "Zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki"; napisał dla dzieci również mnóstwo wierszy. Ksiądz - poeta nazywany był „Janem od Biedronki”, bo w jego poezji są biedronki, żuczki, wiejskie kapliczki, dziurawiec, mrówki, ważki… Poezja ks. Twardowskiego to zachwyt nad przyrodą, nad całym światem stworzonym przez Boga.

          Twardowski był laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Nagroda im. Brata Alberta, nagroda PEN Clubu im. Roberta Gravesa, Order Uśmiechu, nagroda IKAR, nagroda TOTUS, która zwana jest również "katolickim Noblem").

           

           

          Opracowała: p. Lucyna Rogińska